Ulici opravuje stavení firma Metrostav. Vše má nachystané. Ale Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko tam chce jiné potrubí, než firma dodala. „Zatím není jisté ani datum dodávky nového potrubí," uvedla vedoucí technicko-správního úseku blanenské Správy údržby a silnic Eva Zouharová.

Tajemník svazku Petr Tioka nevyloučil, že někde budou muset dělníci vyměněné potrubí vykopat a uložit do země nové. „Snažili se sehnat něco jiného, co je při dnešním množství stavební prací dostupné na trhu," doplnil Tioka. Svazek podle něj chce ale takové potrubí, jímž tečou splašky i jinde v okrese.

Tempem prací je znepokojen letovický starosta Vladimír Stejskal. „Nedodržují se domluvy ani termíny. Město tam má na závěr dělat chodníky. Tyto komplikace zdržují i nás," prohlásil starosta. Dodal, že termín dokončení do jednatřicátého října se rozhodně nestihne. „Už je podána žádost o prodloužení termínu," prozradil.

S prodloužením prací na silnici kolem letovické přehrady už počítá i rozpis staveb. Nedávno byl u termínu dokončení uveden ještě letošní říjen. Nově tam blanenská Správa údržby a silnic napsala duben příštího roku. Podle Evy Zouharové ale musí jít o omyl, protože je stavba financovaná z evropských fondů a musí tedy být dokončena letos. „K odkladu dokončení došlo, ale jen do třicátého listopadu," dodala Zouharová.

Problémy od začátku

S opravou České ulice v Letovicích jsou problémy od samého počátku. Místo konce června se dělníci na stavbě objevili až v polovině července. Po pár kopnutích se ale práce na necelý měsíc zastavily. Kanalizace, vodovody a plynovody byly v zemi jinak než v dokumentech, se kterými projektanti pracovali. „Přišlo se na to, že plynovod a vodovod jsou položené příčně ke kanalizaci. Tedy jinak než má být a jinak než bylo v dokumentech," uvedla před časem Zouharová. Projektová dokumentace se proto musela přepracovat.

Sedmnáctého srpna i přes nepřízeň počasí nastoupili podle tamních obyvatel dělníci v pláštěnkách a začali znovu pracovat. Pracovní nasazení jim ovšem vydrželo jen týden. Minulý týden i včera tam bylo mrtvo. Letovický zastupitel Jaroslav Chloupek, který na České ulici bydlí, už je z toho také zoufalý. „Před dvěma týdny chvíli něco dělali, zhruba deset dní už se ovšem zase nic neděje," řekl Chloupek. Na silnici je tak jen několik výkopů a většina prací na dělníky teprve čeká. Z celých prázdnin se tak prostavěly jen dva týdny.

Řidičům tedy nezbývá než jet po objízdných trasách. Pro osobní auta vede po úzké silnici přes Meziříčko a Lazinov. Pro větší auta je objížďka přes Kunštát a Vranovou. „Zbytečně se stavba objíždí, když se na ní nic neděje," poznamenal Chloupek. Pokud by ovšem lidé s autem po ulici projeli, riskují, že dostanou od policistů pokutu. Do ulice je totiž zákaz vjezdu.

Obyvatelé Letovic si už minule stěžovali, proč se tam na dobu zastavení prací nemohlo projíždět a proč tam nejsou semafory. „Mohl by tam být semafor. Nebo by bylo možné využít pro osobní auta cestu přes Královec jedním směrem a druhý směr vést po České pod přejezdem. Nějaké řešení by se našlo," nastínil například Radek Musil.

MAREK OSOUCH