Dalekohled je pro třiatřicetiletého technického ředitele bránou do jiného světa. V hlubokém vesmíru si totiž přiblíží nejrůznější detaily. „V okuláru se objeví věci, které člověk pouhým okem nevidí, například detaily kráterů, pohoří či struktury povrchu na Měsíci, prstenec Saturnu nebo Jupiterovy měsíčky. Jsou vidět i struktury hvězdokup a různé druhy galaxií, které mají tvar spirály či oválu," popisuje Kroužek.
Vesmír jej zlákal, když byl ještě na základní škole. Tehdy jej maminka poprvé vzala na hvězdárnu. „Do té doby jsem si vesmír nedokázal představit a učaroval mi natolik, že jsem do hvězdárny začal docházet pravidelně a brzy jsem se z návštěvníka vypracoval na člověka, který přednáší lidem," říká muž. Ten se seznamoval také s mechanikou.
Jednoho dne u Kroužka zazvonil telefon. „Kamarád mi volal, že v létě bude ve hvězdárně v Rokycanech kurz, kde se naučíme, jak si vybrousit a vyleštit zrcadlo astronomického dalekohledu. Byla to pro mě výzva," pousměje se Kroužek. Na malém zrcadle o průměru sto padesát milimetrů pracoval dlouhé dva týdny. Zrcadlo si pak odvezl domů ještě s tubusem dalekohledu. „Tehdy mi bylo šestnáct let a studoval jsem na střední průmyslové škole v Táboře. Když bylo špatné počasí a nemohl jsem vyjet na kolo, sestrojoval jsem ve školní dílně dalekohled," pokračuje fanoušek astronomie.
Asi před sedmi lety zatoužil krásné výjevy z vesmíru uchovat na fotografiích. Napadlo jej tedy k okuláru dalekohledu přiložit digitální fotoaparát a zmáčknout spoušť. „Cvaknul jsem a pořídil tak ostrou fotografii Měsíce. Vzal jsem si tedy ještě obyčejný stativ a po dvou hodinách se mi podařilo vyfotit Saturn," líčí Kroužek. Chtěl se ale dostat dál a zaznamenat vzdálenější mlhoviny či galaxie. Pořídil si tedy větší dalekohled. „Zakoupený teleskop jsem doplnil čočkovým dalekohledem a vybavením pro automatické sledování hvězdných objektů. Pomocí této sestavy je již možné pořídit krásné snímky vzdáleného vesmíru," vysvětluje.
Podle Kroužka jsou na Blanensku dobré pozorovací podmínky. „Když se setmí, nesvítí tu příliš světel, což je pro pozorování i fotografování lepší," podotýká tmavovlasý muž.
Kroužkova domácí observatoř je otevřená lidem celý rok.