Na nadcházející dny Český hydrometeorologický ústav předpovídá stupeň aktivity klíšťat číslo osm z deseti možných, což znamená velké riziko. Ústav doporučuje nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin, zejména na okraji lesa, a listnatého mlází. Dále také používat repelent a ráno i večer si prohlédnout celé tělo.

I přes ostražitost se ale malým roztočům, kteří přenášejí klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu, vyhnout úplně nedá. „Vždy když chodím do lesa, beru si dlouhé kalhoty a nastříkám se důkladně repelentem. I tak už jsem klíště měla, jsou totiž i na zahrádce," uvedla například mladá žena z Černé Hory.

Že jsou klíšťata nyní hodně aktivní, potvrdila i vedoucí blanenského epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice Marie Hiršová. „Na Blanensku máme už letos hlášené tři případy nakažení klíšťovou encefalitidou, několik dalších lymeskou boreliózou," zmínila Hiršová. Ta doplnila, že klíšťata se ve zvýšené míře vyskytují především v oblasti Moravského krasu a na Kunštátsku.

Pokud si lidé klíště najdou, měli by ho co nejdříve vytáhnout, ale i potom by měli být na pozoru. „Může se stát, že místo vpichu ani nezčervená, a přesto klíště bylo nakažené. Pokud tedy dotyčný pozoruje nějaké potíže, například zvracení, horečku nebo bolesti hlavy, měl by vyhledat lékaře," uvedla blanenská dětská doktorka Helena Kotlánová.

Klíšťata jsou nyní častým důvodem návštěv mnoha ordinací. „Lidé nyní chodí hodně, objeví se jim červené fleky, a tak mají strach. Jestli ale jsou opravdu nakaženi, mohu zjistit nejdříve dva týdny po vpichu," řekl blanenský praktický lékař Vladimír Širůček.

Lymeská borelióza se léčí antibiotiky, klíšťová encefalitida však zcela vyléčit nejde. Nejúčinnější metodou, jak se jí vyvarovat, je očkování. To je nejlepší absolvovat v zimě, ale možnost chránit se tímto způsobem mají lidé i v létě. „Očkuje se v takzvaném zkráceném schématu. Tedy druhá dávka se aplikuje za dva týdny až měsíc po první dávce, a tak je člověk chráněn. Třetí základní dávku pak dostane za pět až dvanáct měsíců," popsal Daniel Rojan, mediální zástupce Zdravotního ústavu v Ostravě. Ten doplnil, že v očkovacím centru v Brně, které pod ostravský Zdravotní ústav spadá, je nyní plno. „Lidé si uvědomují závažná rizika spjatá s klíšťovou encefalitidou. Nyní také jedna zdravotní pojišťovna nabízí na toto očkování příspěvek," dodal Rojan.