VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z mokřadu se stala zvonková studánka

Olešnice /POVĚST/ - Zlé časy provázejí České království. Hlavy odbojných pánů jsou strašlivou ozdobou pražské brány.

24.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrace je z knihy Zdeňka Peši a Josefa Višinky Pověsti městečka Olešnice a okolí.Foto: Ilustrace/Jan Celta

Stavovské povstání je zlomeno, tisíce lidí odešlo za hranice, na zámky a na fary jsou dosazováni noví lidé. Panstvo neumí česky a kněží kážou jinak, než jak byli poddaní zvyklí.

Císař vede vojnu, teď už ne proti odbojným stavům, ale cizím vojskům. Do království vpadla švédská vojska. Mnozí je chtěli vítat jako osvoboditele víry, ale záhy se ukázalo, že v krutosti vůči venkovskému obyvatelstvu si nezadají s císařskými žoldáky.

Císaři ani švédskému králi se nedostává peněz na žold svých vojáků, a tak se obě strany naučily brát kořist, kde se dá. Po létech vojny je už velmi těžké na kořist narazit, zvláště když obezřetný venkovský lid schoval cenné věci v různých skalních a lesních skrýších, stejně jako skromné zásoby a dobytek.

Čas od času se daří Švédům zaskočit nic netušící vesnici a mučením získat zprávu o úkrytech. Jejich velitelé obléhají hradby měst, kde se dá tušit ještě nějaká kořist. Pro malý houfec Švédů na koních jedoucích do Olešnice je však úvaha o ztečení hradeb většího města příliš velkým soustem. V Olešnici jedou střídat posádku, která tu už leží víc jak měsíc. Olešničtí měšťané dali dohromady výpalné – vůz plátna a pár kusů dobytka. Vydání za stravu pro vojáky těžko dolehlo na měšťany a nejvíce je zdrtilo, že musí vydat vedle stříbrných svícnů a nádob z kostela i poslední, nejmenší zvon, který jim zůstal.

Zvon sejmuli z věže večer a jeden starý hospodář se rozhodl zvon zachránit. Se sousedy jej naložil na vůz, přikryl slámou a po ránu se vydal na cestu do Velkého Tresného, nebo raději Hrubého Tresného, jak se tehdy říkalo. Tato ves stála bokem cest a tak doufal, že se mu podaří zvon nepozorovaně lesem přes Babu dovézt k příbuzným.

Šťastně vyjel z Olešnice, aniž by si ho v ranním přítmí Švédové všimli. Za dřevěným dvorcem za Olešnicí chtěl odbočit, když jej minula jízdní hlídka hrozivě vyhlížejících švédských vojáků v železných plátech a přilbicích. Podezřívavě se po něm podívali, ale pak jej beze slova minuli a jeli k Olešnici.

Byla v něm malá dušička a tak, když jízdní zmizeli za stromy u cesty, švihl koníka a chtěl být co nejrychleji pryč. Bohužel, první, na co střídající posádka Švédů narazila, byl rozzuřený velitel Švédů z Olešnice, který křičel na purkmistra, kam že se poděl zvon, jim patřící jako výpalné. Purkmistr se dušoval, že musel být nad ránem ukraden. To už si vzpomněl velitel jízdní hlídky na ranní setkání u dvorce za Olešnicí, pobídl koně a následován vojáky se pustil do pronásledování starce s koníkem a vozem.

Ještě nikdy nejel prchající soused s koníkem z kopce tak rychle, tušil v patách pronásledovatele. Ve výmolu u mokřiny pod Babou, těsně pod cílem své cesty, pod Hrubým Tresným se vůz překotil a zvon zapadl do bažiny. Potlučený stařík vypřáhl pochroumaného koníka a chtěl zmizet v lese, protože slyšel dusot kopyt koní pronásledovatelů a řinčení jejich zbroje. Po několika krocích se však zamotal do maliní a poslední co slyšel, byla rána z pistole. V mokřině Švédové zvon dlouho nehledali, a tak vzali zavděk alespoň koníkem.

Zvon pak ležel poblíž vyvěrajícího pramene dlouhá léta. Jednou však utekla z Velkého Tresného hospodáři prasnice a hned si to zamířila do mokřadu. Spokojeně chrochtala a ryla v blátě, až odhalila kus zvonoviny. To už tu byla děvečka, která se strachovala, co tomu řekne hospodář, že špatně zavřela dvůr. Koštětem odhání prasnici a všimne si zvonu. Když je vše v pořádku a ze dvora se ozývá uražené chrochtání, svěří se hospodáři.

Tak byl po létech nalezen zvon a hospodář jej dal převézt do Bystřice. Zde byl zavěšen na věž a vydával prý ve svém hlasu slova: „Sviňa mě vyryla, panna mě našla.“ Zvuk zvonu prý bylo slyšet až na Lhotecku, a to když mělo pršet. Co je na tom pravdy se nedozvíme, protože svému osudu zvonek neušel a byl sejmut z bystřické věže a roztaven pro válečné účely. Studánka však od doby nálezu nesla jméno Zvonková.

(Z knihy Zdeňka Peši a Josefa Višinky Pověsti městečka Olešnice a okolí)

24.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 23 000 Kč

Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Směny : Dlouhý/krátký týden. Praxe není nutná., Nabízíme práci ve stabilní firmě, v zavedené restauraci v příjemném prostředí., -Možnost úpravy pracovní doby dle požadavků zaměstnance, -Ideální pro získání praxe - individuální přístup při školení a zapracování, -Vhodné pro uchazeče se zájmem o práci v pohybu a komunikaci s lidmi, Nabízíme zaměstnanecké benefity., První kontakt telefonicky na čísle: 733708537 nebo na e-mail: kugler@novaduha.cz. Pracoviště: Nová duha s.r.o. - restaurace nová duha sudice, 680 01 Boskovice. Informace: David Kugler, +420 733 708 537.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 100 Kč

Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení v oboru není podmínkou, možno absolvent/ka. Mzda 100,- Kč/hod.. Pracoviště: Milan machát, s.r.o. - restaurace na koupališti, Veselská, č.p. 204, 679 74 Olešnice na Moravě. Informace: Milan Machát, +420 603 207 775.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 18 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti péče o seniory vedoucí úseku sociální péče. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup dle dohody, Náplň práce:, - řízení a odpovědnost za činnost týmu soc. pracovníků a pracovnic pro výchovnou nepedagogickou činnost ve službě Domov pro seniory a Domov se zvl. režimem, - ve spolupráci s metodikem odpovědnost za aktualizaci vnitřních pravidel, standardů kvality péče., - aktivní účast na jednáních s vnějšími subjekty a na poradách vedení organizace, - metodická pomoc při zavádění novely zákona o soc.službách do praxe, - odpovědnost za realizaci aktivizačních a soc.terapeutických činností, - spolupráce při organizaci vnějšího a vnitřního vzdělávání zaměstnanců, - spolupráce při realizaci kulturních a společenských aktivit pro uživatele, - poskytování základního i odborného soc.poradenství pro zájemce, uživatele a jejich rodinné příslušníky, Požadujeme: odbornou způsobilost k výkonu soc.pracovníka dle § 110 zákona č. 108 Sb., o soc.službách (VŠ, VOŠ), předchozí odbornou soc. praxi - pozice není vhodná pro absolventy, výborné komunikační a organizační dovednosti, koncepční a analytické myšlení, aktivní a tvůrčí přístup k práci, ŘP sk. B (aktivní řidič), Své nabídky včetně životopisu zasílejte do 20.8.2018., V případě zaslání životopisu přiložte písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely výběrového řízení., První kontakt mailem (zaslání životopisu) nebo telefonicky na čísle: 601 383 316. Pracoviště: Senior centrum blansko, příspěvková organizace, Pod Sanatorkou, č.p. 2363, 678 01 Blansko 1. Informace: Veronika Bartošíková, +420 601 383 316.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 29 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Krátký/dlouhý týden. Požadujeme zkušenosti se samostatnou prací v kuchyni., -Nabízíme práci ve stabilní firmě, v moderní vybavené kuchyni zavedené restaurace., -Možnost úpravy pracovní doby dle požadavků zaměstnance., -Ideální pro osobní rozvoj - velký prostor pro kreativitu., -Vhodné pro uchazeče se zájmem o vaření a steakovou kuchyni, -Zaměstnanecké benefity, První kontakt telefonicky na čísle: 733708537 nebo na e-mail: kugler@novaduha.cz. Pracoviště: Nová duha s.r.o. - restaurace nová duha sudice, 680 01 Boskovice. Informace: David Kugler, +420 733 708 537.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

21. ročník Vysočanského triatlonu vyhráli Lenka Venerová a Josef Křivánek.
14

Vysočanský triatlon: Venerová obhájila triumfy, Křivánek se vrátil na trůn

Letos se nemojanský sraz veteránů uskutečnil se závody na lyžích v zimním oblečení. O zábavu tak bylo postaráno.
21

Letní běh na lyžích a s kulichem vznikl jako protest. Děti si neměly kde hrát

AKTUALIZOVÁNO

Průzkum jeskyně skončil málem tragicky. Žena spadla, má mnohočetná poranění

Holštejn /FOTO/ – Pravděpodobně vyrazila na průzkum jeskyně. Mladá žena však spadla a vážně se zranila. Pro ženu k holštejnské jeskyni musel přiletět vrtulník.

Závodí a bojuje s rakovinou. Už posedmé. To už s kdekým psychicky zacloumá, říká

Brno – Nejdřív ho jen bolela záda. Zničehonic pak u lékaře zkolaboval a netušil, jestli přežije. Diagnóza? Rakovina. Přesto vytrval a boj s nemocí začíná David Krejčiřík odznova už posedmé. Teď se vrátil k dětskému snu a osvětu o své nemoci šíří díky závodům s auty. A se svým týmem slaví úspěchy.

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Brno – Projít se po Marsu, vstoupit do kokpitu vesmírného raketoplánu nebo se točit v gyroskopu. Na tyto zážitky se mohou těšit lidé, kteří do konce srpna navštíví výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti.

Počet minipivovarů stále roste. Chtěl jsem si to taky zkusit, vysvětluje majitel

Jižní Morava /ANKETA/ - Stále více funguje minipivovarů na jihu Moravy. Na začátku roku jich bylo padesát. Na jaře vznikl další ve Valticích na Břeclavsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT