Městský úřad v Blansku však upozorňuje, že do komunálního odpadu nepatří ani vysloužilé zářivky a výbojky. Po rozbití z nich totiž mohou unikat nebezpečné látky.

Nejlepší způsob, jak se bezpečně zbavit zářivek, které už dosvítily, je odevzdat je ve sběrném dvoře. „V Blansku taková místa lidé najdou ve sběrném středisku v Horní Lhotě nebo v Luční ulici, které slouží jako místo bezplatného zpětného odběru elektrozařízení z domácnosti,“ upřesnil vedoucí odboru komunální údržby blanenské radnice Miloš Pokorný.

Upozornil na to, že zářivky musí být celé a nepoškozené. „Jinak je nelze přijmout jako nepoškozené a musíme je zlikvidovat jako běžný odpad,“ upozornil Pokorný a doplnil, že do sběrného střediska lze přinést až třicet zářivek najednou.

Použitá svítidla vybírají i prodejny, ve kterých člověk zářivky kupuje. Obecně platí, že kolik jich člověk nakoupí, tak tolik použitých může také odevzdat.

Systém bezplatného odběru, který zajišťují soukromé společnosti, šetří obcím peníze. „Vybavují sběrné dvory kovovými nádobami a zajišťují recyklaci. Díky tomu se snižují počty černých skládek,” vysvětlil úředník.

Zářivky podle něj nepatří ani do kontejneru na sklo, jak se někteří lidé mylně domnívají. V těch se totiž pravděpodobně rozbijí. Po recyklaci se ze zářivek dá většina materiálu, jako sklo nebo hliník, znovu využít.