„Za jedním z potápěčů se uzavřela cesta a zůstal v podzemí. Čerpadla jedou na plný výkon a během noci snad muže zachráníme,“ komentoval situaci na místě zástupce velitele Speleologické záchranné služby Libor Matuška.


Dvaačtyřicetiletý muž se společně se svým kolegou potápěl do podzemních prostor Jedovnického potoka. „Je tam jeden odplavovací kanál, ve kterém už dlouho nikdo nebyl. Potřeboval vyčistit,“ vysvětlil důvod potápění kolega zraněného muže Michal Guba. Za tím se však při zpáteční cestě sesunula část stěny a muže uvěznila v podzemí. „Zkušenému potápěči se podařilo najít malou vzduchovou kapsu, do které se přesunul. Dal taháním za bezpečnostní lanko signál kolegovi na povrchu a ten zalarmoval záchranáře,“ uvedl tiskový mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.
Kolem půl šesté na místo dorazilo pět hasičských jednotek, zdravotnická záchranná služba, Speleologická záchranná služba Moravského krasu a skupina policejních potápěčů. „Dodávali jsme hlavně kyslík a zajišťovali teplé nápoje. Pomáhali jsme speleologům, kteří znají terén,“ sdělil velitel policejních potápěčů Filip Lipovský.

Muži v podzemí docházela zásoba vzduchu, proto mu záchranáři dopravili tlakovou láhev obohacenou o kyslík a hřejivé zábaly v podobě termofolií. Několika čerpadly se snažili snížit hladinu vody v potoce.
Krátce po desáté hodině záchranáři vynesli podchlazeného muže do vytápěného stanu hasičů, kde ho ošetřil lékař. Potápěče pak zdravotníci odvezli do nemocnice na pozorování. Záchranná akce trvala téměř pět hodin.
Potápěči byli z České speleologické skupiny z Olomouce. „Měl jsem o kolegu strach, byl tam osm hodin. Jsem rád, že to tak dopadlo,“ řekl vysílený, ale šťastný Michal Guba, který se na záchraně také podíle