Potíže mají každý rok lidé v Rudici. Když taje sníh, hrozí obci záplava. Voda se tam vylévá i z ucpaných kanálů. „Nacházíme se v Moravském krasu, proto nesmíme v zimě solit silnice, o to víc je potřeba je sypat pískem a drtí. Rudice se ale nachází v kopcích a posyp se s odtávajícím sněhem dostává do kanalizace. Ta se zahltí a nestačí brát vodu,“ popsal starosta Rudice Roman Šebela. Kanalizace se podle něj navíc směrem k čistírně odpadních vod zužuje. Obsah kanálu se pak místy vyhrne ven do ulice.
Posyp se dostává také do čističky. „I tam způsobuje problémy. Abychom všem těmto potížím předcházeli, čistíme preventivně ulice,“ řekl starosta.
Více peněz zaplatí na sklonku zimy z obecní kasy Sloupští. Platí totiž za čištění dešťových vpustí. „Když sníh taje, dostává se i s posypem do kanálů. Vpustě jsou pak zanešené. A není divu, když jsou na silnicích tisíce tun materiálu. Dotazovali jsme se silničářů, jestli by bylo možné si materiál posbírat a použít za rok znovu. To však nejde,“ sdělil starosta Sloupu Josef Mikulášek.
Za pravdu mu dal šéf blanenských silničářů Miloš Bažant. „Do zbylého posypu se dostane také bláto a prach. Hromady pak zmrzají, my je tedy nemůžeme použít znovu,“ vysvětlil. Tento posypový materiál pak silničáři nebo obce používají na zpevnění cest. Někteří lidé si materiál v ulicích pro své potřeby posbírají dokonce sami.
Letos víc práce s čištěním
Obrovské množství písku a drti leží každoročně na kopci ve Sloupě. Silnější vrstvy se najdou i v jiných částech regionu. „Vypadá to, že letos jsme na celém Blanensku použili více posypu než loni. Minulý rok nám dala zabrat sněhová nadílka především v únoru. Letos jsme se ale nezastavili zejména v lednu, a ten je delší než únor,“ odhaduje Bažant.
Více práce zažívají v těchto dnech i zaměstnanci Vodárenské akciové společnosti. I je potrápí tající sníh s posypy v kanalizaci. Tvrdí to tamní pracovník Martin Eyer. „Písek a drť kanalizace ucpávají. Musíme je tedy častěji čistit. Tím se zvyšují náklady na likvidaci. Inertní materiál totiž vozíme na kompostárny. Další problémy nám způsobuje sůl. S tou zápasíme nejvíc u státní silnice I/43,“ nastínil Eyer s tím, že sůl smíchaná s čistou vodou snižuje schopnosti čistíren odpadních vod. S těmito potížemi se vyrovnávají třeba Letovice či Černá Hora. „Kvůli soli a nižší teplotě pak v zimě hůř odstraňujeme dusík. Je prokázané, že dochází ke snížení čistícího efektu čistíren,“ přiblížil Eyer.
Deště mohou smést posypy ze silnic také do toků. Může tak dojít k ucpání míst vyustění potoků. „Nánosy posypových materiálů ve vodních tocích nás ale netrápí zdaleka tolik jako materiál z polí, který toky zanáší,“ podotkl za Povodí Moravy Vítězslav Nečas.