Za kamerou stojí tamní pracovní terapeut Michal Griga, absolvent pedagogické školy a také filmařiny na Vyšší odborné škole filmové ve Zlíně. Jako herci se ve filmu představí postižení obyvatelé Sociálních služeb Šebetov.

Výsledky práce netradičního hereckého ansámblu budou k vidění na mezinárodním filmovém festivalu Mental Power Prague. Ten uvádí filmy, ve kterých hrají právě lidé s mentálním a kombinovaným postižením. „Když jsem se o festivalu dozvěděl, nebylo co řešit. Máme tady v zařízení dramatický kroužek, hrajeme divadlo, takže jsme se teď pustili do natáčení filmu,“ vysvětluje Griga.

Film nemá přesně daný scénář, podle Grigy vychází přímo z prožívání samotných herců, kterých se na plátně objeví asi šest. „Hodně improvizujeme. Nic nedělám direktivně, všechno musí vycházet z herců. Kamera je v podstatě jen sleduje, snažím se, aby film co nejvíc přibližoval jejich skutečný život. Je to hodně imaginativní a fantaskní, ale snímek má reálný základ. Snaží se přiblížit, jak tito lidé, kteří do hereckých výkonů dávají hodně ze sebe, přemýšlejí,“ popisuje režisér. Film vypráví o hledání přátelství, které se snaží postižení lidé najít stejně jako ti zdraví. Pouze jeden z herců není obyvatelem ústavu. „Přizvali jsme do epizodní role Ondřeje Pokorného z boskovického Divadla NABOSO,“ doplnil Griga.

Pod jakým názvem diváci film uvidí, to ještě není jisté. Asi desetiminutový snímek má zatím pracovní název Kukadla do mrazu. „Vzniklo to tak nějak spontánně. Jedna z klientek našeho zařízení hraje ve filmu čmeláčka a potřebovali jsme sehnat tykadla. A ona si pořád pletla tykadla a kukadla, a pracovní název byl na světě,“ usmívá se muž. Třiatřicetiletý režisér, který je podepsán asi pod deseti filmy, si práci s netradičními herci pochvaluje. „Je to samozřejmě trochu jiné, jsou ale velmi vstřícní. Je to pro ně nová zkušenost, myslím, že je to obohacuje a pomáhá jim to v komunikaci,“ mí­ní.

Na ojedinělý počin se mohou těšit i diváci na Blanensku. Griga by jej chtěl v období kolem Velikonoc uvést v premiéře souběžně se svým dalším chystaným filmem Vesna Vulović uvádí. Pravděpodobně v Boskovicích na tradiční akci Večernoje Bozako.