Na Základní škole Salmova v Blansku letos čekali zateplení za téměř třicet miliónů korun. Opravy školy však blanenští radní odložili. Jeden z důvodů bylo i možné stěhování školy na Obchodní akademii a Střední zdravotnickou školu na Písečné. Po protestech učitelů i rodičů žáků však k němu pravděpodobně nedojde.

„Nápad přestěhovat školu vznikl na kraji, který se snaží s úbytkem žáků na školních budovách ušetřit a jedna z úvah byla nabídnout Blansku prostory na obchodní škole. S vedením Salmovy školy i rodiči žáků jsme se včera setkali. S možným stěhováním zásadně nesouhlasí a my nechceme jednat proti vůli lidí, kterých se to přímo dotýká,“ přiblížil starosta Blanska Lubomír Toufar.

Podle ředitelky školy Evy Kadrmasové by stěhování bylo pro žáky i učitele nepřijatelné. „Rodiče žáků i učitelé se stěhováním nesouhlasí. Naše škola se nachází v prostředí, které je pro děti vhodné a které nabízí ideální podmínky pro výuku. Budova obchodní akademie je koncipovaná pro středoškoláky, k nám však chodí děti od šesti let,“ vysvětlila ředitelka Salmovy školy.

Toho, že by se musela škola v blízké době přestěhovat, se podle vedení Blanska žáci ani učitelé zřejmě obávat nemusí. Definitivní rozhodnutí však padne až jedenadvacátého března po jednání komise kraje o úsporách na školách. Jakých konkrétních škol na Blanensku se šetření ve školství dotkne a jakým způsobem, v této chvíli kraj prozradit nechce. „Budovy škol jsou v současnosti obsazené pouze z pětasedmdesáti procent, proto v nich musíme hledat úspory. Variant řešení je ale několik, je tedy předčasné nějaké uvádět,“ řekl první náměstek hejtmana odpovědný za školství Stanislav Juránek.

Ještě nějakou dobu však musí žáci i zaměstnanci Salmovy školy vydržet v zastaralé budově. Už několik let doufali, že se letos dočkají slibovaných oprav, výměny oken a zateplení. Z původního záměru komplexně zateplit Základních školu Salmovu, Dvorskou a Mateřskou školu Údolní za necelých šedesát miliónů korun blanenští radní při plánování rozpočtu ustoupili a rozhodli se, že částku na opravy škol stáhnou na deset miliónů.

„Z letošního rozpočtu musíme ještě doplatit kompostárnu a kdybychom dali šedesát miliónů za opravy škol, už by nám nezbylo na jiné investiční akce. Proto chceme postupně dokončit výměnu oken na Základní škole Erbenově, vyměnit okna a dveře na Základní škole Dvorská, na Mateřské škole Údolní a do oprav jsme zařadili také Základní školu T. G. Masaryka,“ vysvětlil Toufar.

Kdyby podle starosty zahrnuli do snížené částky i Základní školu Salmovu, stopli by si tak na příští roky možnost získání dalších dotací. „Opravy Salmovy školy by vyšly téměř na třicet miliónů a na to bychom letos našli peníze v rozpočtu jen těžko. Kdybychom zateplili školu jen částečně tak jako ty ostatní, které tak rozsáhlé opravy nepotřebují, už by se nám nemuselo podařit v příštích letech na další opravy získat dotaci,“ zdůraznil Toufar s tím, že rozhodnutí radních musí ještě dnes projít zastupitelstvem.