Konec letních prázdnin je blízko. Než ale budou školáci muset vstávat do sychravých podzimních rán, čeká je ještě poslední týden prázdninových radovánek. V obcích na Blanensku pro ně připravili řadu akcí, které jim zpříjemní poslední volné dny.

Na spoustu her a legrace se mohou těšit děti v Rájci-
-Jestřebí. „Vyrazíme na výlet, kde budeme hledat poklad, podíváme se ke koním, opečeme špekáčky a přespíme ve spacácích v klubovně," vyjmenovala Iva Jabůrková Pokorná z mateřského centra Motýlek. Zábavný víkend začne už zítra o půl deváté ráno a zatím jsou stále volná místa. „Děti rády občas spí mimo domov. Je to pro ně vždy velké dobrodružství," míní žena.

Kdo letos nebyl na táboře, ještě stále to může dohnat. Skautské středisko Světla Blansko od pondělí pořádá pětidenní příměstský tábor pro děti od šesti do patnácti let. „Kromě nejrůznějších her v přírodě chystáme i populární lanové aktivity nebo třeba jízdu na raftech," nastínila vedoucí tábora Klára Matušková.

Kdo má chuť vyzkoušet si více sportovních aktivit v jeden den, může v neděli zamířit do Boskovic. Koupání v bazénu tam lze odpoledne dle libosti střídat s bruslením na zimním stadionu. „Rozhodli jsme se ledovou plochu namrazit o něco dříve, než začne hokejová sezóna, a nabídnout návštěvníkům tento zajímavý zážitek," vysvětlil ředitel Služeb Boskovice Milan Strya. Návštěvníci koupaliště Červenka si mohou přijít zabruslit zadarmo v době od dvanácti do šestnácti hodin.

Program v parku

Prázdninám společně řeknou sbohem děti ve Velkých Opatovicích. Příští sobotu si na hřišti v zámeckém parku zařádí na lanovce, zastřílí z kuše a z luku, projedou se na čtyřkolce či na koni. „Návštěvníci uvidí také hasičský zásah mladých hasičů, dokonce i těch úplně nejmenších ve věku od tří do pěti let," řekl Jan Gondek ze sboru dobrovolných hasičů ve Velkých Opatovicích.

Akci pro děti u příležitosti konce prázdnin chystají také v Uhřicích. Zítra od jedenácti do půl druhé se děti mohou vydovádět ve skákacím hradu a odpoledne si pro ně tamní hasiči připravili několik soutěží. Budou se také opékat špekáčky a makrely. „Zároveň se jede cyklovýlet Okolo Malé Hané, jehož účastníci si u nás udělají pauzu a dostanou občerstvení," popsal starosta Miroslav Hartl.

Prázdniny pomalu končí také ve Všehodílně Blanky Matuškové v Boskovicích, kde děti po celé léto vyráběly originální výrobky. Naposledy si děti v úterý vytvoří košíky z pedigu, ve středu obrázek z vlastních fotek a ve čtvrtek malovaná a mozaiková zrcátka. Dílna začíná v deset hodin.

Ve středu budou děti tvořit i v blanenském klubu Ratolest. „Budou pracovat s plstí. Dostanou čepičky a nazdobí si je," upřesnila vedoucí klubu Petra Veselá.

Ulehčit začátek školního roku dětem i rodičům se rozhodly hornolhotské maminky. Zítra od devíti do dvanácti hodin v budově mateřského centra pořádají bazárek podzimního a zimního oblečení. „Počítáme, že se sejdou zimní bundičky, boty a další oblečení, ze kterého už některé děti vyrostly, ale stále jsou velmi pěkné. Děti se mohou těšit na pohádku a vyrábění postaviček z bublinkové fólie a lepicí pásky," řekla pořadatelka Lenka Součková.

VERONIKA MACHOVÁ