I na poslední chvíli má na výběr z řady akcí. Podle mluvčí brněnského střediska volného času Lužánky Kristýny Kolibové zbývají poslední volná místa, výběr je ale stále pestrý. „Rodiče mohou přihlašovat své děti i o prázdninách,“ ujistila.

Volná místa jsou třeba na příměstských výtvarných, filmových, divadelních či tanečních táborech. „Pobytové tábory jsou inspirované například Disneyho pohádkami nebo cestou kolem světa,“ doplnila Kolibová.

Novinku pro děti v letos nabízí brněnská zoo. Protože zájem o příměstské tábory je každoročně velký, připravili pro žáky ve věku od sedmi do třinácti let takzvané lesní kluby. Za týden v zoo si zahrají hry a seznámí se s exotickými zvířaty.

Jednotlivé turnusy jsou motivované na Asii, Afriku, Arktidu, Ameriku či Austrálii. „Na každém z míst děti zažijí jiné dobrodružství. Například v Asii odhalí stoleté tajemství posledních žijících mytických draků,“ nastínila mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková.

Čáp černý hnízdí na Račicku každý rok.
Čtenáři Deníku fotili přírodu. Čápata, procházka zahradou i zvědavá ještěrka

Z pěti set plánovaných je nyní volných ještě šestapadesát míst. „V případě velkého zájmu je možné rozšíření o zhruba osmdesát míst. Nejlépe se co nejdříve zaregistrovat a zaplatit přes naše webové stránky,“ doplnila Brindzáková.

Hlásit se ještě lze i na příměstské tábory Fantastičtí tvorové či Z prvohor do vily Löw-Beer, které organizuje brněnské školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka. „Koná se přímo v této secesní vile,“ zmínila za organizaci Zuzana Slámová.

Na pobytový tábor s motivem hledání pokladu vyrazí i na poslední chvíli přihlášené děti na tábořiště nedaleko Javorníku na Hodonínsku. „Na červencové tábory končí možnost přihlašování většinou koncem června, na srpnové zase na konci července,“ řekla Slámová.

Zástupci České rady dětí a mládeže a ministerstva zdravotnictví se po konzultaci s hygieniky tento týden shodli na podmínkách pro konání pobytových táborů. Nastoupit na tábor smí účastníci jen s negativním testem, a to antigenním, PCR či samotestem.

Představení Děti ráje si návštěvníci mohli vychutnat pod širým nebem.
Děti ráje zaplnily letní kino v Boskovicích. Sagvan Tofi se vrátil v čase

U táborů delších než týden se musí po sedmi dnech přetestovat všechny děti krom těch, které měly PCR test. A to i když jsou ve stejné skupině s dětmi s antigenním či samotestem. „Hledali jsme kompromis, který umožní zachovat potřebnou úroveň ochrany dětí před případnou nákazou koronavirem a současně umožní hladký nástup na akci a její hladký průběh,“ řekla hlavní hygienička České republiky Pavla Svrčinová.

Organizátoři táborů zřejmě využijí samotesty nebo pozvou mobilní testovací tým. „Budeme doporučovat všem rodičům, aby s dětmi před odjezdem zašli na PCR test, protože pak odpadne povinnost přetestování v době tábora,“ uvedl předseda Rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. O upraveném opatření ještě bude jednat vláda, a to v pondělí 21. června.