Lidé si nově nezapálí v restauracích, hospodách, kinech, divadlech či na dětských hřištích, ale také třeba v zoologických zahradách nebo na zastávkách hromadné dopravy. Kouřit se smí jen na zahrádkách. „Já kouření nesnáším. Dokonce i moji číšníci jsou nekuřáci. Přesto si myslím, že o těchto věcech by si měl každý majitel restaurace rozhodnout sám,“ reagoval provozovatel nádražní restaurace ve Vyškově Václav Volek.

A pokračoval. „Máme kuřácký i nekuřácký prostor, ale když večer přijde patnáct lidí, dvanáct z nich jsou kuřáci. Proto mám ze zákona rozpačitý pocit. Zahrádka tu není, naštěstí máme vchod z boční strany. Hosté můžou chodit kouřit tam. Otázka je, jestli bude koho obsluhovat,“ zamýšlel se Volek.

SOUSEDÉ SE BOJÍ HLUKU

Také provozovatel restaurace Esterka se bojí úbytku zákazníků, a to především v pracovním týdnu. „Kuřáci mi už dopředu řekli, že chodit nebudou. Ti, kteří udělají sedm piv i více, a pak jdou domů. Vznikne tak jen podnět ke vzniku různých kluboven, kde se začnou kuřáci scházet,“ myslí si Esterka.Pro zvětšení klikněte.

Zatímco se majitelé hospod obávají odlivu zákazníků, lidé z bytů nad nimi mají strach, že kvůli zákonu budou čichat kouř daleko více. A navíc je budou kuřáci rušit. „Bydlím v Lidické, kde je hned několik restaurací a kaváren. Už teď tam je hluk z venkovních zahrádek. Když se k nim přidají i lidé, kteří budou chodit na ulici kouřit, bude to katastrofa,“ posteskla si třeba Brňanka Anna Zahradilová.

Starosta Blanska Ivo Polák v tom má jasno. „Platí závazná vyhláška. Od desíti hodin večer má být noční klid. Pokud dojde k jeho rušení, řeší to městská policie, která k tomu má kompetence,“ uvedl Polák.

Podle ředitele boskovické městské policie Davida Krátkého vše ukáže čas. „Speciální opatření vztahující se k tomuto zákonu zatím nezavádíme. Budeme reagovat až na vzniklou situaci. Žádné masivní kontroly nejsou v plánu.“ informoval Krátký.

Výjimku v restauračních zařízeních i vnitřních zábavních prostorech, jako je kino, divadlo či výstava, dostaly elektronické cigarety a vodní dýmky. Novela protikuřáckého zákona se však týká také alkoholu.

Víc zajímavostí spojených se zákazem kouření a omezení prodeje alkoholu najdete v úterním tištěném vydání Deníku Rovnost.

ADAM KUBÍK
MICHAL HRABAL