VÁNOČNÍ VÝSTAVA

Kdy? Neděle 21. 12. až neděle 28. 12. vždy od 9:00 do 11:00 a od 14:00 do 16:00

Kde? Arboretum, Borotín

Vánoční dekorace, bonsaje, ale především pohyblivé betlémy a nově také Noemovu archu ze dřeva si od této neděle od devíti hodin ráno prohlédnou lidé v Borotíně. V tamním arboretu se totiž koná vánoční výstava. Pohyblivé betlémy a nově i Noemova archa budou k vidění vedle arboreta.

Archu ze dřeva vyřezal František Chlup z Borotína. „V arše bude k vidění asi čtyři sta zvířat, například zebry, koně, sloni, ptáci nebo plazi z lipového dřeva. Některá z nich budou pohyblivá na elektrický pohon. Budou nastupovat do lodě, vždy samec a samička v páru," řekl syn řezbáře František Chlup mladší.

Inspiraci hledal jeho otec v encyklopediích o zvířatech. „Považuji za důležité, abych do detailů zachytil tvary zvířat," řekl řezbář s tím, že na Noemově arše o rozměrech dva krát dva metry pracoval asi pět let. „Často jsem pracoval i v noci. Když jsem nemohl spát, vstal jsem a pustil jsem se do práce. Vyřezávání a malování jedné figurky akrylátovými barvami mi dohromady zabere asi osm hodin," uvedl Chlup. Vánoční výstava v Borotíně potrvá do příští neděle.

PŘEDVÁNOČNÍ KOLEDOVÁNÍ

Kdy? Neděle od 9:00

Kde? Blanensko

Malohanácká muzika tuto neděli vyrazí na své již tradiční Předvánoční koledování ve městech a obcích regionu. Nejprve zahraje v devět hodin ráno u kostela ve Velkých Opatovicích. Potom se přemístí do Borotína ke sklípku, kde začne hrát ve tři čtvrtě na deset dopoledne. Pokračovat bude ve Vanovicích u záložny, tam zahraje o půl jedenácté. Ve tři čtvrtě na dvanáct zahraje i ve Světlé u tamní kapličky a o půl hodiny později v Cetkovicích u školy. Kromě obcí na Blanensku zahraje kapela například i v Jevíčku, Chornici nebo Městečku Trnávce. Dohromady za celou neděli bude Malohanácká muzika koledovat v jedenácti městech a obcích.

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

Kdy? Neděle 17:00 a 19:00

Kde? Lidový dům, Lysice

Komedie o hvězdě. Tak se jmenuje divadelní představení, na které zve tuto neděli divadelní soubor KLYH Lysice. První představení začne v sále Lidového domu v Lysicích v pět hodin odpoledne, druhé v sedm hodin večer. „Hra je o narození Ježíška, diváci v ní uslyší také spoustu známých i neznámých koled," zvou na divadlo pořadatelé. Hra je vhodná i pro děti. Vstupné na představení je šedesát korun.

KONCERT V KOSTELE

Kdy? Neděle 15:00 a 18:00

Kde? Evangelický kostel, Boskovice

Vánoční atmosféru mohou tuto neděli načerpat lidé v evangelickém kostele v Boskovicích. Od tří hodin odpoledne a od šesti hodin večer tam totiž zazní Rybova Česká mše vánoční „Hej, mistře!". Kromě ní se příchozí mohou těšit i na úpravy vánočních písní a koled. „Účinkuje smíšený pěvecký sbor Nota a jako sólisté se představí Jana Tajovská, Ludmila Dohnálková, Martin Pavlíček a Jan Šmatera," stojí na pozvánce pořadatelů.

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

Kdy? Neděle 17:30

Kde? Městské kulturní středisko, Adamov

Na čtvrté adventní zastavení zvou tuto neděli Adamovští. Začne o půl šesté večer u budovy Městského kulturního střediska Adamov a v kulturním programu vystoupí Kroužek zpívání pro radost při MKS a také Adéla Grimová.