ČTĚTE DALŠÍ PŘÍSPĚVKY Z PUTOVÁNÍ ČÍNOU V PRAVÉM HORNÍM ROHU
Před vstupem do jeskyně musíme počkat na průvodce, který nás i se spoustou dalších Číňanů vezme dovnitř. Výklad je však pouze v čínštině a nás si už nikdo nevšímá. Můžeme se tedy po jeskyni pohybovat sami. Prostory jsou tu skutečně obrovské a krápníková výzdoba nádherná. K tomu ještě typicky čínské barevné osvícení, mnohdy až kýčovité a zvuky píšťalek ozývající se ze všech koutů jeskyně.
Po chvíli narážíme na něco neskutečného. Projdeme úzkou tmavou chodbičkou a před námi se objeví želvy. Od malinkatých až po opravdu obrovské, 1300 let staré. Ty nejstarší se už jen válí na měkkých poduškách a nechají se i pohladit. Jsou tak neuvěřitelně hebké! Je vidět, že se jim v příjemném ovzduší jeskyně v teplotě okolo 20°C žije dobře.
CESTOVATEL Z VESELICE SE DĚLÍ O ZÁŽITKY Z PUTOVÁNÍ
My už ale musíme opustit nejen želvy, ale i celou Čínu. Přes noc přejíždíme vlakem do Shenzenu a brzy ráno přecházíme hranice do Hong Kongu.
Hong Kong nám opravdu učaroval. Spousta ostrovů, moře, nádherné pláže, moderní budovy a zelené kopce všude kolem. Neuvěřitelných 80% plochy Hong Kongu tvoří hory a lesy. Využíváme hezkého počasí a známou tramvají zdolávající 400m převýšeni se necháváme vyvézt na jeden z kopců. Výhled na moderní město a nádhernou přírodu kolem je vážně jedinečný. Úžasná je také světelná show s hudebním doprovodem, která se odehrává každý večer na nejvyšších mrakodrapech.
Hong Kong je kosmopolitní město, na ulicích potkáváme kromě Číňanů také Araby, Indy, černochy a řadu Evropanů, které Hong Kong oslovil natolik, že se sem přestěhovali. Tomu odpovídá i místní kuchyně, bez problémů lze sehnat jídla ze všech koutů světa. Ovšem ceny už nejsou tak nízké jako jinde v Asii, mohou směle konkurovat západnímu světu.
My ale zůstáváme věrní čínské kuchyni, která nám velmi zachutnala a bude se nám po ní stýskat. Na Číně je úžasné to, že se jídla mezi jednotlivými provinciemi liší. Měli jsme tak možnost ochutnat celou řadu pochoutek. Zatímco na severu jsou na prvním místě jídelníčku nudle nebo rýžové knedlíčky, na jihu pak převládá spíše rýže. Celkově ale u Číňanů vede maso.
Co se nám opravdu hodně líbilo, byly noční jidlové trhy. Tyto trhy začínají ožívat až po západu slunce a ochutnali jsme na nich spoustu dobrot. Velkým hitem v celé Číně je barbecue. Na špejlích pečené maso, zelenina, tofu, houby, červi, mořské hvězdice, chobotnice, ještě se hýbající štíři nebo celá holoubátka se dají sehnat téměř všude. Další velice oblíbenou pochutinou Číňanů jsou prasečí kopýtka, rypáčky, slepičí pařátky a hlavičky. Ty se prodávají dokonce i dárkově zabalené na letišti.
Ne nadarmo se říká, že Číňan sní všechno, co má nohy a není to stůl, co plave a není to ponorka, co lítá a není to letadlo. My jsme však tolik odvahy neměli.
Pohledem z letadla se tentokrát už definitivně loučíme s Čínou a těšíme se, co nás čeká příští týden na Filipínách.
PAVLÍNA BALCAROVÁ
MARTIN HÁJEK