Vyplývá to z jednání, která vodohospodáři vedou se společností M. S. Blanenská. Ta chce místo skleníků postavit nákupní centrum. Za dvě stě milionů korun. Úpravy podle všeho zbrzdí zahájení první etapy výstavby o několik měsíců. „S Povodím Moravy jednáme. Zřejmě tam bude opěrná zeď a rozšířené koryto. Kolik to bude stát, zatím nevím," uvedl Pavel Kučera, který pro investora zajišťuje projekt a potřebná povolení.

Vyjádření Povodí Moravy se Blanenskému deníku Rovnost nepodařilo v pátek získat. Kučera doplnil, že s vodohospodáři ještě jednají ohledně nové lávky na sportovní ostrov, zbourání původní lávky a o přeložce sítí.

Podle Kučery podá společnost do dvou měsíců žádost o zahájení územního řízení na stavebním úřadu v Blansku. Stavební povolení by ráda měla letos na podzim. „Termínově už je to trošku napjaté, ale zatím máme rezervu. Velký skluz s projektem není," dodal.

První obchody měly místo skleníků stát příští rok nejpozději v roce 2018. „V úpravách břehů kvůli stoleté vodě nevidím žádný zásadní problém. První etapu výstavby to posune jen o několik měsíců. Investor s Povodím hledají nejvhodnější řešení. Ve smlouvách jsme jen kvůli tomu upravili harmonogram prací," řekl vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.

Majitelem zmíněných pozemků u řeky Svitavy je město Blansko. Investorovi pronajme a následně prodá ve dvou etapách necelých třicet tisíc metrů čtverečních. Za tisíc korun metr. Klíčovou podmínkou bylo vypořádání investora se zemědělci. Na pozemcích hospodaří zemědělský podnik Zera Rájec, který tam vlastní skleníky a budovy. „Se společností Zera jsme se domluvili na majetkovém vypořádání," řekl jednatel společnosti M. S. Blanenská Zdeněk Přichystal.

Podle všeho budou skleníky a zahradnictví na Poříčí fungovat minimálně do podzimu letošního roku. „Pořád je otevřeno. Máme už objednané i podzimní sadby. Zatím se tady dělaly jen nějaké sondy v půdě, jinak se nic neděje," řekla jedna ze zaměstnankyň zahradnictví, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Mezi Blanenskými jsou na nové obchodní centrum rozdílné názory. Proti demolici skleníků se v minulosti ve městě dokonce podepisovala petice. Aby o jejich osudu rozhodli lidé v referendu, však neměla dost podpisů.

Místním podnikatelům se také nelíbí, že jim přibude konkurence a lidé zmizí z centra města. A zákazníci? „V Blansku je to s nabídkou zboží všelijaké. Určitě se mi tam ale nelíbí další supermarket. Těch je ve městě víc než dost. Uvítal bych obchod se značkovým oblečením a třeba nějaký hobby market s nářadím pro kutily," řekl Martin Fořtík z Blanska.