Samotní obyvatelé Blanska vyzvali místní radní, aby zveřejnili pořadník žadatelů o byt na městských internetových stránkách.
„Chtěla bych se zeptat, jestli nemáte v plánu dát na internet seznam uchazečů o byt. Myslím si, že by to bylo pohldnější než pořád courat do kanceláře patřičného odboru. Nejsem teda jedna z těch, co má podanou žádost, ale moji blízcí mají, a když se chtějí dozvědět jestli poskočili dopředu, tak musejí dojíždět do Blanska,“ uvedla jedna z diskutujících pod jménem Jitule.
Vedení města jim vyjde vstříc. A to už od začátku července.
„Po této službě je skutečně poptávka,“ potvrdil tajemník ´blanenské radnice Josef Kupčík. Město vlastní přes osm set bytů. Většinou jde o menší byty velikosti jedna plus jedna. V současnosti v Blansku žádá o byt asi čtyřista lidí. Ročně je jim přiděleno do dvaceti bytů. „Lidé vyplní svoji žádost a pak se rozhoduje, na základě jejich životní situace,“ sdělil Kupčík, jak lidé byt získávají. Součástí žádosti budou nově i souhlasy lidí se zveřejněním. Rada města Blanska pak odsouhlasí pořadí žadatelů o byt vždy dvakrát do roka. V lednu a v červenci.

Boskovičtí jsou napřed

V Boskovicích lidé nemusí chodit zhlédnout pořadník na radnici už dlouho. „Tyto informace zveřejňujeme na úřední desce, takže byly vždy k vidění i na internetu,“ řekl Petr Vychodil z majetkového odboru boskovického úřadu. Podle něj město vlastní sto čtyřicet šest bytů, žadatelů je kolem sto padesáti. Žádosti radní hodnotí body. „Lidé, kteří městský byt chtějí, by měli bydlet nebo být zaměstnáni v Boskovicích, oni ani nikdo z členů jejich rodiny nesmí vlastnit nemovitost, ve které by mohli žít. Dále nesmí být dlužníky města,“ upřesnil podmínky Vychodil. Podle něj se často stává, že pokud je pak byt člověku z pořadníku nabídnut, odmítne jej. Jde totiž hlavně o byty jedna plus jedna. „Proto uvažujeme o tom, že zrušíme pořadníky a nabídneme konkrétní byt, až bude. Kdo o něj bude mít zájem, sám se přihlásí, komise nejvhodnějšího uchazeče vybere a rada to schálí,“ prozradil novinku Vychodil.
Ve Velkých Opatovicích pořadník nevedou. „Máme seznam uchazečů o byt. Když se vyskytne konkrétní volný byt, vybíráme zájemce ze seznamu,“ sdělil vedoucí odboru správy majetku města Vlastislav Kouřil. Rozhoduje doba, kdy lidé žádost podají a jaký byt je volný. Jestli svou velikostí je vhodnější pro rodiny nebo svobodné. Podmínkou je, aby tito uchazeči bydleli ve Velkých Opatovicích. „Nyní máme kolem osmdesáti bytů, na seznamu je pětapadesát žadatelů,“ dodal Kouřil. Byty se uvolňují málo, jen když se lidé stěhují nebo díky úmrtí.