Na cyklotour vyjel několikanásobný mistr světa v jízdě na historickém vysokém kole minulý týden ve čtvrtek z Aše s asi dvacetičlenným stálým doprovodem. Cyklisté křižují republiku a celkem mají ujet přes patnáct set kilometrů. Trasu, která povede na území Blanenska z Šebetova po Adamov, projedou cyklisté v pátek. „Připojit se do pelotonu může každý na libovolnou část cesty. Může ujet jen kousek, celou etapu nebo jet i několik dní," upozorňují organizátoři s tím, že tempo jezdců přizpůsobí hobby cyklistům i dětským zájemcům o cyklotour.

Ačkoliv v čele jede Josef Zimovčák na historické Kohoutovce, vyjet můžou i lidé na běžných kolech. „Doporučuji, aby si lidé vzali co nejpohodlnější kolo, se kterým jsou sžití a mají z jízdy na něm radost," upozornil Zimovčák.

Startovné je dobrovolné, stejně tak různé dílčí příspěvky třeba za upomínkové předměty. Výtěžek pak poputuje na konto Nadace Josefa Zimovčáka, která podporuje léčbu těžce nemocných dětí a zaměřuje se hlavně na zajištění sportovních aktivit a rekondičních pobytů. Za loňský rok se nadaci podařilo vybrat celkem sedm set padesát tisíc.

Zatím cyklotour přeje i počasí. „Jen v jedné etapě při přejezdu z Lovosic do Litoměřic jsme museli využít auta na převoz kvůli tamním záplavám. Jinak se cyklistům daří projíždět doslova mezi kapkami deště, při lijácích zrovna byly pauzy, zatím teda pořádně nezmokli," pochvalovala si koordinátorka akce Martina Střížová.

Za deset dní cyklisté projedou více než tři sta obcí a měst. Každá denní etapa se jede s přestávkami. Obce, kde se zastávky konají, pro účastníky připravují zázemí a doprovodný program. Na Blanensku můžou lidé výpravu očekávat v pátek kolem druhé hodiny v Boskovicích na Masarykově náměstí a zhruba v půl čtvrté na náměstí Republiky v Blansku.

Poslední den jízdy bude v sobotu a pojede se z Brna do Velehradu, kde cyklistická tour končí. „Byl bych rád, kdyby se v poslední etapě a ve Velehradě jako letošním cílovém městě sešlo co nejvíce lidí," poznamenal Josef Zimovčák.