Podle ředitelky domova Lenky Dražilové zkouší ve snoezelenu lidem pomáhat teprve dva měsíce. „Pořízení tohoto prostoru stálo dvě stě sedmdesát tisíc korun. Nyní čekáme jen na to, až dorazí objednaný speciální stroboskop a olejová projekce,“ sdělila Dražilová.

V místnosti je přítmí, které protínají barevná světla. V prostoru visí houpací křeslo, je tam pohovka a nejrůznější pomůcky. „Snoezelen je multismyslové prostředí, kde na lidi působí zrakové, čichové, sluchové a hmatové podněty. Lidé tu pracují třeba s vodním válcem, ve kterém to bublá, takže vibruje, dále tu máme světla, relaxační hudbu, nášlapné kotouče i aromalampu,“ přiblížila aktivační pracovnice Lucie Štafová s tím, že odborníci ještě doporučují vložit pacientům do úst kousek čokolády. Ve snoezelenu se pracovnice centra věnují zejména lidem s demencí či Alzheimerovou chorobou. „Člověk se tu uklidní a zároveň zaktivuje,“ doplnila Štafová.

Snoezelen lidem pomáhá také podle fyzioterapeutky Ilony Zemánkové. Ta zmínila i lidi po mrtvici, kteří se uvolní a pak mohou rozvíjet pohyb nebo mluvení. „Pracujeme podle individuálního plánu a historie konkrétního člověka. Pokud dříve pracoval třeba v zemědělství, ty časy mu připomeneme vůní sena. Lidem se pak vrací smysly, které už nevnímají. Nebo pak používají slova, která v běžném životě neřeknou,“ popsala Zemánková.

Terapie trvá vždy půl hodiny. Za dva měsíce fungování si pracovníci i obyvatelé centra novinku pochvalují. „Máme zatím samé pozitivní ohlasy. Někteří lidé se sice z počátku bojí například sednout do houpacího křesla, postupem času se ale s prostředím seznámí a jdou do toho,“ dodala Ilona Zemánková.