Tým jihomoravských hasičů se nedávno vrátil z Českého Švýcarska, kde v terénu operoval při rozsáhlém lesním požáru se speciální technikou.

„Našim hlavním úkolem bylo s bezpilotním systémem vyhledávat skrytá ohniska. Termovizní kamerou jsme dokázali rozlišit teplotní rozdíly a vytipovat možná rizika vzniku požáru. Pomocí GPS souřadnic s přiloženou fotografií z termo kamery jsme pak dané místo označili a přeposlali na štáb, kde se vše zaneslo do mapového podkladu,“ řekl Deníku Rovnost jeden z pilotů dronu Štěpán Komosný.

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Drony podle něj hasičům velmi usnadnily práci. Skrytá ohniska se totiž často nacházela v nepřístupných místech, kde by je pozemní jednotky měly velké problémy odhalit. Jestli vůbec. Získaná data byla velmi cenná pro koordinaci následného hašení. Ze vzduchu i po zemi. A navíc velmi přesná. „Určování ohnisek se v praxi ukázalo, že je velmi přesné až na jednotky metrů. Data se dají z dronu vyhodnocovat velmi rychle, ať už propojením tabletu s jakýkoliv systémem tak také okamžitý online přenos obrazu. Ten lze vysílat i on-line jako stream video,“ poznamenal další z jihomoravských hasičů Lukáš Bubeníček.

S drony proti ohni. Hasiči z jihu Moravy zaměřují v Českém Švýcarsku skrytá ohniska při likvidaci obřího lesního požáru.
VIDEO: jižní Morava hasí oheň v Českém Švýcarsku, podívejte se na záběry z dronu

V rezervaci na Děčínsku zničené požárem zasahovalo v různých úsecích několik dalších bezpilotních systémů z jiných krajů. S dronem jihomoravští hasiči podle Komosného zpravidla startovali na monitorovací lety v okolí Pravčické brány už před pátou hodinou ranní. Mapovali velmi členitou a rozsáhlou lokalitu. A také je tlačil čas. Na zemi museli být zpět kolem půl osmé ráno.

Do vzduchu se pak s drony startovalo ještě většinou před devátou večer a létalo se až k půlnoci. „Dále jsme mapovali oblast požáru. Data z dronu, termovizní a optické kamery se zpracovávala v počítačovém programu do 3D modelu. Tam byl reálně znázorněný členitý terén a problémová místa se zvýšenou teplotou,“ upřesnil Komosný.

Dron nasadili jihomoravští hasiči v kraji před časem také například při sesuvu půdy, při pátrání po nezletilé osobě a také při loňském ničivém tornádu. „Bezpilotní systém se dá využití při požárech velkých průmyslových areálů, rozsáhlé dopravní nehodě nebo u zásahu s nebezpečnou látkou. Samozřejmě i při povodních,“ dodal Komosného kolega Lukáš Bubeníček.