Dotázaných dvacet žáků, polovina z prvního stupně a další polovina z druhého stupně základních škol, potvrdilo, že dnešní blanenské děti se „topí v penězích“ .
„Dostávám od rodičů sto až dvě stě korun měsíčně,“ odpovídala většina anonymních dětí. Šesti z dvaceti žáků přitom rodiče na přilepšenou kapesné nedávají.

Všechny děti si své peníze šetří, občas je utratí za jídlo nebo oblečení. Dva z deseti dotazovaných dětí z prvního stupně utrácejí peníze i za telefon.
„Kapesné je problém,“ tvrdí učitelka Hana Poláková. Podle ní děti už ve třetí třídě dělají mezi sebou rozdíly. Všímají si toho, kdo peníze má a kdo ne. „Děti s kapesným si za peníze často kupují brambůrky, nejrůznější cukrovinky. To mnohdy na úkor svačiny. Ti, kteří zase peníze nemají, se je snaží sehnat. Jde jim o to, aby je ostatní děti viděly, že si také něco můžou koupit,“ pokračovala Poláková.

Její slova potvrdila i vedoucí pedagogicko – psychologické poradny v Blansku Jarmila Kuchařová. „Když má dítě dostatek peněz, stává se, že si opravdu kupuje colu a různé nezdravé jídlo. Rodiče by měli zjistit, za co jejich dítě peníze utrácí. Všechno je o komunikaci a důvěře,“ řekla Kuchařová.

Více informací se dozvíte v úterním vydání Blanenského Deníku Rovnost 4. září.