Například v Letovicích se už delší dobu mluví o tom, že lídrem Sdružení nestraníků bude teprve dvacetiletý Pavel Horáček. „Je to tak. Kandiduji poprvé a jsem jedničkou," potvrdil Horáček.

Mladý muž jde do voleb podle svých slov s ambicí přinést do Letovic něco nového. „Politice v Letovicích chybí slušnost. Nelíbí se mi, jak se někteří představitelé města chovají k lidem. Je jim jedno, co se děje s objekty, které nepatří městu. Považuji za chybu, že nemají zájem něco s tím udělat," vyjádřil se Horáček.

Na kandidátce Sdružení nestraníků jsou podle něj lidé různého zaměření. „Věřím, že voličům máme co nabídnout. Důchodci za nás nekandidují. Domníváme se, že bychom je neměli tlačit do politiky, a dopřát jim volný čas na klidné stáří. Také kohokoliv ze zastupitelů z minulého volebního období na naší kandidátce nenajdete," přiblížil muž, který působí jako obchodní zástupce.

Překvapení pro voliče připravila i letovická ČSSD. Na čelní pozici kandidátky už není současný místostarosta města Jiří Palbuchta. „Jsem už v důchodovém věku a štafetu chci předat mladým. Ale budu kandidovat, a pokud se zadaří, místostarostou bych rád zůstal i nadále," usmál se Palbuchta.

První místo na kandidátce přenechá Daniele Ottové. „Svoji nominaci vnímám jako velké ocenění mé několikaleté práce v zastupitelstvu Jihomoravského kraje i města. Mám chuť i nadále pracovat pro Letovice, zaměřit se na ty věci, které město nejvíce pálí. Pokud dostanu důvěru, jsem připravená i na to, být starostkou, vzít na sebe tu odpovědnost," vysvětlila Ottová, která pracuje jako manažerka kvality.

Jedničkou letovické kandidátky KDU-ČSL bude František Boček, který tak vystřídá Bohuslava Kudu. „Od devadesátých let jsem členem zastupitelstva, byl jsem starostou i místostarostou Letovic. Teď chci už zkušenosti předávat mladším," sdělil Kuda.

Boček však není v politice nováčkem, ve straně působí už dvacet let. „Chceme více přispět k lepšímu životu v Letovicích, zaměřit se hlavně na rodiny s dětmi a starší lidi," poodhalil svoje plány Boček, který vlastní stolařskou firmu.

Mít zásadní vliv na rozhodování o důležitých událostech ve městě chce po několika letech Občanská iniciativa. Do voleb ji již potřetí povede bývalý místostarosta i starosta města Radek Procházka. „V politice je to jako ve sportu. Netajíme se tím, že bychom volby rádi už potřetí vyhráli, i když už dva roky v radě nepůsobíme. Chceme dělat otevřenou politiku, řešit věci průhledně," řekl učitel fyziky a techniky.

Lídrem TOP 09 bude už podruhé Petr Novotný. KSČM povede popáté Jan Řehoř. A v čele kandidátky ODS stane už potřetí současný starosta města Vladimír Stejskal. „Pokud mi dají voliči důvěru, rád bych ve funkci starosty setrval. Povedlo se nám udělat spoustu věcí, ale rádi bychom ještě dotáhli ty, které jsme nestihli," uvedl Stejskal.

Naopak ve Velkých Opatovicích bude starosta Jiří Bělehrádek na kandidátní listině KDU-ČSL až dvojkou. Lídrem strany byl pět volebních období. „V čele města jsem strávil kus života. Proto ještě chci zůstat alespoň členem zastupitelstva, mohl bych se starat například o finance. Obecně si však dovolím tvrdit, že jsem se svou prací spokojený. Momentálně mě nenapadá nějaké zásadní rozhodnutí, které bych chtěl vzít zpět," uvedl Bělehrádek.

Lídrem velkoopatovických lidovců bude nově Petr Přichystal. „Záleží na voličích, jak zamíchají karty. Pokud nám projeví důvěru, jsem připravený do křesla starosty usednout," sdělil Přichystal, povoláním automechanik.

Lídrem velkoopatovické ČSSD bude už potřetí Slavomír Kafka, jedničkou ANO 2011 pak Petr Kolář. Kandidátku KSČM povede Leoš Zemánek, Sdružení nezávislých kandidátů město Lidem Kateřina Gerbrichová.