Politici na Blanensku už tři dny znají termín předčasných voleb do poslanecké sněmovny. Začíná tak hon za předvolebními průzkumy, a odhadování, jaké šance na zvolení jednotliví politici z okresu Blansko mají.

Vůbec nejlepší startovní pozici má na Blanensku současná poslankyně Komunistické strany Čech a Moravy Zuzka Bebarová–Rujbrová. Její jméno zdobí jihomoravskou kandidátku komunistů na prvním místě. „Pokud budu znovu zvolena, budu se dál věnovat oblasti, na kterou se specializuji, tedy otázce vymahatelnosti práva a lidským právům obecně,“ přiblížila své plány politička.

Zároveň připustila, že jako lídr krajské kandidátky musí přípravě na volby věnovat víc času i peněz. „Je to náročné. Už jsem raději zapomněla na to, že bych letos mohla jet s rodinou na dovolenou. Protože jsem na kandidátce tak vysoko, nemůžu omezit svou kampaň jen na Blanensko. Musím se zaměřit na celý Jihomoravský kraj, moje kampaň dokonce počítá s tím, že se dostanu do všech obcí na jižní Moravě. Do mnoha z nich pojedu osobně,“ popsala plány, jak oslovit voliče, Bebarová–Rujbrová.

Dalším člověkem, který by si po volbách rád udržel svoji pozici v nejvyšším patře politiky, je i nynější poslanec Občanské demokratické strany František Sivera z Blanska. Občanští demokraté jej v kandidátce uvedli na sedmém místě.

Nejvýše postaveným zástupcem Blanenska na kandidátce České strany sociálně demokratické bude na podzim ředitelka blanenského domova Olga Jana Kratochvílová. Ta ve své zvolení věří. „Domnívám se, že šance tady vždycky je. Předpokládám, že sociální demokracie díky výbornému programu v oblasti sociální práce získá na Blanensku dostatečný počet voličů,“ řekla Kratochvílová.

Dodala, že pokud se do poslanecké sněmovny dostane, zaměří se na sociální oblast, které se věnovala i v posledních dvaceti letech.

Tradičně velkou podporu mívají na jižní Moravě také křesťanští demokraté. Ty bude na Blanensku zastupovat především místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Na kandidátce své strany figuruje na sedmém místě.

Z neparlamentních stran, o kterých se v poslední době mluví jako o kandidátech na zvolení do poslanecké sněmovny, bude na Blanensku vybírat své zástupce nově vzniklá TOP 09. Potvrdili to pracovníci její krajské kanceláře.

„Na naší kandidátce jistě budou i zástupci z Blanenska. Snažíme se ve všech regionech oslovit osobnosti, které se těší určité společenské vážnosti. Konkrétní jména zatím však prozradit nemůžeme. Snažíme se teď udělat výběr z více než šedesáti jmen, mezi kterými figurují jak výkonní komunální politici, tak zkušení starostové a další,“ poodhalil přípravy na volby Jan Husák, který má v TOP 09 na starosti Jihomoravský kraj.
O tom, kteří kandidáti z Blanenska budou zvoleni, se rozhodne 9. a 10. října.