Policejní hlídky na terénních motocyklech bude možné potkat hlavně v Moravském krasu a u přehrady Křetínka. Podle okresní policejní mluvčí Ivy Šebkové totiž právě tam řidiči nejčastěji porušují zákaz vjezdu do lesů a chráněných lokalit.

Motohlídky budou například kontrolovat zaparkovaná vozidla houbařů. V chatových oblastech pak budou dohlížet na rekreační objekty. Dalším důvodem pro nákup motocyklů bylo zabránit devastaci lesů bezohlednými majiteli čtyřkolek. U přehrady Křetínka se policisté chtějí zaměřit zejména na parkování aut, která i přes zákaz stojí na trávě.

„Už máme kladné ohlasy od lidí, především od cyklistů. Ti si v minulosti často stěžovali na bezohledné chování neukázněných řidičů, kteří se prohánějí po cyklostezkách či lesních cestách,“ uvedla Iva Šebková.

Nové možnosti policistů se zamlouvají i Školnímu lesnímu podniku Masarykův les Křtiny. „Po motorkářích a čtyřkolkách nacházíme rozježděné partie lesa, problémem je také hluk,“ sdělil zástupce ředitele Školního lesního podniku Křtiny Pavel Mauer. Podle něj v lese významně škodí i výfukové zplodiny. „Jde o prokazatelné poškozování životního prostředí. Zvlášť devastující vliv je znát v partiích Moravského krasu, který je navíc navštěvován množstvím turistů hledajících klid,“ uvedl Pavel Mauer. Podle něj lesní stráž pomoc dopravní policie velmi uvítá.

Už po jednom týdnu policisté odhalili několik přestupků. Motohlídka pokutovala za zákaz vjezdu na cyklistické stezky a lesní cesty osm řidičů motorových vozidel, z toho tři řidiče motocyklů a jednoho řidiče čtyřkolky. Ti se podělili o pokuty ve výši deseti tisíc korun.
O dalším nákupu motocyklů policisté do konce tohoto roku zatím neuvažují.

Jana Opatřilová