Policisté se proto na lidi užívající drogy i na výrobce omamných látek zaměřili a za prvních sedm měsíců letošního roku tak počet dopadených hříšníků rapidně poklesl. Teď však statistikami zahýbal tradiční boskovický festival Hradhouse.

Že si někteří z návštěvníků sobotního festivalu elektronické hudby dopřáli drogy a potom usedli za volant, zjistili policisté hlídkující na výjezdových cestách z Boskovic. „Zadrželi jsme třiačtyřicet řidičů pod vlivem návykové látky. Většinou šlo o marihuanu, někteří řidiči byli pod vlivem pervitinu, u jednoho jsme zjistili kokain,“ vyjmenovala blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Ještě před Hradhousem ukazovaly statistiky zdrogovaných řidičů oproti loňskému roku výrazně méně. „Za prvních sedm měsíců letošního roku jsme zadrželi sedmnáct řidičů pod vlivem návykové látky,“ řekla Šebková. Tento pokles ovlivnilo několik věcí.

„Mezi lidmi se začalo šířit povědomí o tom, že se policie nezabývá už jen požitím alkoholu za volantem, ale i požitím jiných návykových látek,“ vysvětlila Šebková.

Drogy kontrolují kriminalisté z Toxi týmu

Na odhalování šíření návykových látek se na Blanensku zaměřují také kriminalisté ze speciálního Toxi týmu. Loni se jim podařilo zajistit osm varen pervitinu. „Zamezením výroby a tím i šíření drog v okrese se snižuje počet jejich uživatelů a tak klesají i počty řidičů, kteří pod vlivem drog usedají za volant,“ popsala policejní mluvčí a dodala, že za první pololetí letošního roku odhalili kriminalisté dalších pět varen pervitinu a jednu pěstírnu konopí.

Policisté, kteří přítomnost drog v těle řidičů zjišťují, mají k dispozici speciální testery. Po odběru vzorku slin tak přímo na místě zjistí, zda řidič požil nějakou návykovou látku. V případě, že se přítomnost drogy u řidiče prokáže, hrozí mu pokuta, zákaz řízení či odnětí svobody až na jeden rok.

Sdružení Podané ruce: zdrogovaní řidiči jsou nebezpeční

Podle Jiřího Valnohy, vedoucího sdružení Podané ruce, které se věnuje prevenci a léčbě drogové závislosti, mohou být zdrogovaní řidiči nebezpeční. „Řidiči mají zkreslené vnímání a pod vlivem stimulačních drog mají tendence se přeceňovat,“ vysvětlil a dodal, že mladí lidé často podceňují marihuanu. „Na večírku sice nepijí, ale zakouří si a myslí si, že je to v pořádku,“ řekl.

Když člověk pod vlivem drog způsobí dopravní nehodu, může svým nepředvídatelným chováním zkomplikovat práci záchranářů. „Nedá se jednoznačně říct, jak by se takový člověk choval, protože psychotropních látek je obrovská řada a navíc každý člověk na drogu reaguje jinak. Spektrum možných projevů je široké. Od podrážděného či agresivního chování až po euforii,“ vysvětlil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Radek Turin.

ILONA DOBROVOLNÁ