Právě před tímto scénářem varuje blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. „Případů, kdy podvodníci využijí důvěřivost starších lidí a poté je okradou o všechny peníze, jsme vloni na Blanensku řešili kolem třiceti. Pachatelé se obvykle vlákají pod různou záminkou k nim do bytu, zjistí, kde mají schované životní úspory a důchodce o ně připraví,“ popsala Šebková

Případ, kdy důchodci přijdou o peníze ve vlastním bytě, není na Blanensku nic neobvyklého. Jak se však mají staří lidé medovým hlasům podvodníků ubránit? Podle Ivy Šebkové je nejdůležitější zůstat ostražitý. „Senior by neměl otvírat žádným cizím lidem. Pomohlo by taky, kdyby lidé měli na dveřích jistící řetízek, aby se mohli podívat, kdo k nim zvoní. A také je dobré nemít životní úspory schované doma, ale využívat banku, aby ukradená částka nebyla tak vysoká,“ radí policejní mluvčí.

Neplechu dělají i sprejeři

Kromě loupeží na starých lidech policisty na Blanensku v minulém roce potrápili také pouliční umělci. „Případů sprejerství jsme vloni šetřili více než šedesát,“ uvedl šéf Územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Blansko Zdeněk Grénar. Zatímco loupeže na důchodcích hrozí stejně ve městech jako na vesnicích, sprejeři řádí hlavně na městských zdech, v přilehlých průmyslových zónách a na železničních vagónech. „Sprejeři v tomto roce napáchali na Blanensku škod opravdu hodně, stačí připomenout třeba počmáranou novou protihlukovou stěnu u Ráječka,“ doplnila Iva Šebková.

Celkem řešili v loňském roce policisté na Blanensku téměř osmnáct set prohřešků proti zákonu. Z toho u více než padesáti procent odhalili viníka. „Skoro polovina všech trestních činů byla v oblasti majetkové kriminality, tedy vykrádání bytů, chat, prodejen a firem. Tady jsme odhalili pachatele jen asi u dvaceti procent,“ informoval Grénar.

Zatímco celkový počet trestných činů vloni klesl oproti roku 2008 zhruba o šedesát případů, a to hlavně v majetkové trestné činnosti, o dobrou třetinu přibylo na Blanensku problémů s drogami. „Vloni jsme se zabývali zhruba třiceti případy, které se týkaly například nepovolené výroby nebo držení omamných a psychotropních látek a jejich přechovávání. Odhalili jsme také několik varen pervitinu a jednu pěstírnu konopí. Počet případů v této oblasti vzrostl oproti roku 2008 o jedenáct,“ upřesnil Grénar.

Ani městští strážníci se vloni nenudili. Nejvíce je potrápili neukáznění řidiči. „V uplynulém roce jsme nejčastěji řešili různé dopravní přestupky, hlavně porušení značek, jako je například zákaz zastavení a stání nebo překročení povolené rychlosti,“ uvedl šéf blanenské Městské policie Martin Lepka.