Čočková, hrstková, bramborová, fazolová. Zasytí, zahřejí, chutná i pomáhá. V Boskovicích letos už popatnácté. Tolikrát tam totiž na Štědrý den uspořádali dobročinnou akci Polévka pro chudé i bohaté.

Tento jubilejní rok za ni vybrali přes čtyři a šedesát tisíc korun. „Přestože celý rok slyšíme o hospodářské krizi, lidé naštěstí na chudé přispívali jako jindy. Tento rok byl dokonce nejúspěšnější za všech uplynulých patnácti. Za polévku jsme získali více než čtyři a šedesát tisíc korun,“ pochvaloval si jeden z organizátorů akce Rudolf Burgr.

Čočkovou polévku na boskovickém Masarykově náměstí rozlévali na Štědrý den od jedenácti hodin dopoledne. Lidé, kteří si přišli na polévku, vánoční pivní punč nebo pro věčné světlo z Betléma, náměstí úplně zaplnili. Nebylo ještě ani poledne a už pořadatelé pomalu rachotili naběračkami na dně várnic. „Už je pryč skoro všechna polévka i osm set plastových lžiček, které jsme k ní lidem dávali. Podle toho také odhadujeme, kolik lidí si letos pro polévku přišlo,“ sčítal Burgr.

Stejně jako v předchozích letech v Boskovicích polévku pro dobročinné účely uvařili kuchaři z tamní restaurace Makkabi. Letos volba padla na čočkovou. Na štědrodenní Polévku pro chudé i bohaté si přišla i Eva Paráková z Boskovic. „Chodím sem každý rok. Letos to bude asi tak po sedmé. Setkám se tady s přáteli, popovídáme si. Stal se pro mě z toho takový dobrý vánoční zvyk,“ řekla Eva Paráková.

OBRAZEM: V Boskovicích nalévali polévku pro chudé

Letos poprvé uvařili polévku pro humanitární účely i v Letovicích. Inspirací se jim stala právě polévka boskovická. „Do Boskovic jezdíme na Štědrý den přispět už několik let. Tato myšlenka se nám moc líbila, tak jsme si říkali, proč bychom nemohli mít stejnou akci také v Letovicích. Domluvili jsme se proto s Boskovicemi a nechali si stejný název, protože je to dobrá myšlenka, kterou je třeba šířit dál,“ prozrazuje zrod letovické polévky jedna z iniciátorek akce Helena Kalasová.

V Letovicích na Masarykově náměstí začali nalévat polévku na Štědrý den v poledne. Neuplynula ani hodina a už byla téměř všechna snědena. „Polévky jsme uvařili pětadvacet litrů. Deset máme ještě v záloze, ale vypadá to, že budeme muset ještě přihřívat,“ liboval si Pavel Krč, majitel Delikas, ve které polévku vařili. Na letovickou premiéru vybrali tradiční bramboračku. Přišlo si na ni téměř dvě stě lidí.

Stejně jako v Boskovicích, i v Letovicích, výtěžek z dobročinné akce věnují místním sociálně slabým rodinám.

„Peníze, které vybereme za polévku, dostane jedna nebo dvě rodiny z Letovic, podle toho, kolik se vybere. Je dobré, že lidé můžou udělat dobrý skutek. Navíc se zde setkají s přáteli, se známými, můžou si popovídat a osobně si popřát hezké svátky. Akci určitě příští rok zopakujeme,“ zhodnotil letovické rozlévání polévky tamní starosta Radek Procházka.