Za jedinou hodinu naplnili pokladničky více jak jednasedmdesáti tisíci korunami. Majitelé restaurace Makkabi a zakladatelé této akce tak letos rozdělí mezi potřebné rekordní sumu.

Lucernu, ve které svítilo betlémské světlo, si odnášely z Masarykova náměstí Lenka a Markéta Korčákovy. „Betlémské světlo dáme babičce na hřbitov, od něj si rozsvítíme další plamínek a ten si přeneseme domů,“ řekla Lenka s tím, že jím rozzáří adventní věnec. Světlo pak nechají svítit celý večer. Obě dívky si letos pošmákly i na cibulačce. „Byla výborná. Však na ni stály dvě dlouhé fronty lidí,“ podotkla Markéta.

Cibulačku podomácku mohli ochutnat Boskovičtí od jedenácti do pravého poledne. Zakladatelé tradiční dobročinné akce bratři Burgrovi ji s pomocníky nalévali ze dvou várnic najednou. Před radnicí se tak táhly dvě dlouhé fronty lidí. „Letos jsme nadělali takových dvě stě devadesát litrů polévky. Bylo jí více než loni a nikdo tak neodešel s nepořízenou. Většina lidí polévku snědla přímo na náměstí, někteří si ji odnesli v bandaskách domů a přidali ji na štědrovečerní tabuli,“ uvedl Rudolf Burgr. Cibulačku začali kuchaři vařit už ve čtvrtek. „Cibulačka je totiž náročná v tom, že do ní musíme nakrájet spoustu cibule a brambor,“ vysvětlil Burgr.

Z várnice stoupaly kouř s vůní, lidé sledovali v cíli, jak jim kuchař plní misky, a vedle nich stála na stole skleněná nádoba plná papírových bankovek. Přestože si lidé mohli dát polévku zadarmo, štědře za ni platili. Jejich peníze totiž poputují k těm, kteří je potřebují. „Letos lidé přispěli rekordními jednasedmdesáti sto šedesáti sedmi tisíci korunami,“ sdělil Burgr. Podle něj míří na Štědrý den na náměstí každý rok stále více lidí. Za šestnáct let trvání této tradice tak majitelé restaurace Makkabi vybrali přes čtyři sta tisíc korun. Loňský výtěžek mířil ke zdravotně hendikepovaným dětem a mladým z Boskovic a okolí.

Kromě polévky dostali lidé na náměstí také betlémské světlo. To rozdávali skauti pod vánočním stromem. Na přítomné letos čekalo také překvapení, a to speciální kvasnicové pivo.

Polévku pro chudé i bohaté rozdávali tentýž den na stejnojmenném náměstí i Letovičtí. Od dvanácti do jedné hodiny si tam lidé pochutnali na šedesáti litrech čočkové polévky. Na dobrou věc se tamním pořadatelům podařilo vybrat čtrnáct tisíc korun.