Smyslem Polévky pro chudé i bohaté je pomáhat potřebným. „Jedná se o dobročinnou akci, jejíž výtěžek jako vždy putuje na místní charitativní a humanitární účely," vysvětlil za organizátory boskovické Polévky pro chudé i bohaté Rudolf Burgr.

Polévku budou v Boskovicích letos rozlévat všem zájemcům na Štědrý den od jedenácti do pravého poledne, a to pod vánočním stromem na tamním Masarykově náměstí. „Důvodů, proč charitativní akce v Boskovicích vznikla, bylo několik. Například podpora principu individuálního dárcovství, povědomí občanské solidarity, v neposlední řadě pak snaha vytvořit novou tradici. Zcela konkrétním cílem pak byl záměr získat finanční obnos, který poslouží na místní dobročinné účely," vysvětlil Burgr.

Loni pořadatelé z restaurace Makkabi Boskovice uvařili asi dvanáct várnic polévky, což je přibližně dvanáct set porcí. „Přímo na místě vydali odhadem tisíc porcí a další polévku si odnášeli lidé domů ve vlastních nádobách. Letos organizátoři počítají, že uvaří zhruba stejné množství polévky jako loni. Bude to zelňačka," uvedl Burgr.

Letos čočková

Pro polévku si může na boskovické náměstí přijít kdokoliv. „Každý, kdo přijde, dostane misku polévky zdarma, může si ji dokonce odnést v bandasce s sebou domů. Pokud chce, může přispět jakýmkoliv obnosem do připravené pokladničky," přiblížil Burgr.

Za devatenáct předchozích ročníků akce se Boskovickým podařilo shromáždit téměř šest set šest tisíc korun. Peníze už pomohly mnoha rodinám z Boskovicka a putovaly například také do stacionářů Emanuel a Betany nebo do Domu pro matku a dítě.

Boskovickou akcí se před několika lety inspirovali také v Letovicích. Letos tam Polévku pro chudé i bohaté pořádá občanské sdružení Paleta Letovice. „Vařit na vlastní náklady bude letos restaurace Na Dvorku spolu s Josefem Folerem z Lazinova. Akce začne na Štědrý den ve dvanáct hodin na Masarykově náměstí v Letovicích. Podávat se bude čočková polévka. Akce se už pravidelně účastní kolem tří set lidí," uvedla pořadatelka Marcela Královcová s tím, že výtěžek poputuje na dobročinné účely.

Na akci v Boskovicích i v Letovicích si lidé mohou také přinést svoje lucerny a svíčky. Skauti tam totiž budou rozdávat betlémské světlo.

Tradiční nalévání polévky znají také ve Lhotě Rapotině. Tam budou už popáté nalévat hasičskou polévku. „Akci pořádáme třiadvacátého prosince od čtyř hodin odpoledne u vánočního stromu. Polévku každoročně vaří hasiči. Jaká to letos bude, to si nechám zatím pro sebe. Je to každý rok překvapení pro ty, kdo si na polévku přijdou," vysvětlil starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák

Výtěžek, který se hasičům podaří získat z hasičské polévky, pomůže dětem a starším lidem. „Vydělané peníze pokryjí například část nákladů na dětský karneval nebo na posezení pro seniory," dodal Sedlák.