Třicet hektarů bodláků a přerostlé suché trávy. Tak nyní vypadá pozemek u Ráječka, na kterém měla před časem vyrůst obří fotovoltaická elektrárna. Tu chtěla v Ráječku postavit společnost Papeno. Projekt se však setkal s neúspěchem a firma nedostavěnou elektrárnu demontovala a odvezla pryč. Od té doby ale pozemek leží ladem a zarůstá plevelem. Obyvatelé Ráječka tak mají obavy z náletu semen plevele na okolní pozemky a například i z nebezpečí požáru.
Toho se obává například Marie Opatřilová z Ráječka. „Nebezpečí požáru je nyní silně aktuální a zde v suchém dezolátním porostu se může požár rychle rozšířit. Naproti tomu zase při deštích se z holého pozemku valí proudy vody," uvedla obyvatelka Ráječka s tím, že před lety JZD na tomto pozemku pěstovalo brambory. „Dnes, kdy kritizujeme nekvalitní dovozy potravin z Polska, Číny a podobně, které pro nedostatek vlastních musíme dovážet, nikomu nevadí, že místo brambor a obilí firma, která vykoupila třicet hektarů půdy, na pozemku pěstuje jen kvalitní bodláčí, které se šíří po celém okolí. Navíc tento pozemek hyzdí vzhled krajiny, kterou projíždí do Moravského krasu spousta turistů," míní žena s tím, že na pozemku zatím firma neobnovila ani remízky, které kvůli elektrárně pokácela.
Že je pozemek neudržovaný potvrdil i velitel Sboru dobrovolných hasičů Ráječko Jiří Neoral. „Nevšiml jsem si, že by to tam někdy posekali. Je to velká plocha zarostlá bodláčím a suchou trávou. Jeden požár už na tomto pozemku byl, hořela tam trafo stanice, takže nějaké riziko požáru tohoto pozemku určitě je," řekl Neoral.
Vyjádření firmy, která pozemek vlastní, k jeho současnému stavu či k jeho dalšímu využití se Blanenskému deníku Rovnost nepodařilo získat. Zástupce firmy redaktorce Blanenského deníku položil telefon.
Podle starosty Ráječka Víta Rajtšlégra je vedení obce s majiteli pozemku v kontaktu střídavě. „Podle mých posledních informací ale zatím majitelé pozemku neví, co s ním budou podnikat dál. Obec do toho zasahovat příliš nemůže. Pokud se firma rozhodne půdu zemědělsky využít, nemusí žádat obec o povolení. Pokud by se ale rozhodli tam například něco postavit, museli by žádat o změnu územního plánu, což by muselo schválit zastupitelstvo," vysvětlil starosta Ráječka s tím, že firma si už odvezla stojany na fotovoltaické panely. „Teď se ale na pozemku nic neděje," dodal starosta.
Podle vedoucího odboru životního prostředí blanenského městského úřadu Pavla Konečného jsou majitelé pozemku povinní je minimálně dvakrát ročně posekat. „Z neudržovaných pozemků se totiž jinak šíří semena plevelů do okolí. Náš úřad ale zatím žádnou oficiální stížnost na pozemek v Ráječku neobdržel," řekl Konečný s tím, že jeden firma už obnovila jeden remízek.
Nebezpečí požáru pozemku podle něj není větší než například u pole obilí. „U podobných porostů jako je v Ráječku totiž bývá tráva a bodláčí suché jen v horní části. Těsně u země je tráva zelená, takže u takových porostů se požár šíří pomaleji," vysvětlil Konečný.