„Dříve jsme mohli požádat o pomoc jakoukoliv státní instituci, aby nám poskytla adresy dlužníků. Nejčastěji jsme spolupracovali se zdravotními pojišťovnami. Asi před pěti lety, po změně zákona, jsme tyto možnosti ztratili,“ řekla vedoucí finančního odboru blanenské radnice Jaroslava Kolouchová.

„Informace můžeme nyní získat pouze od úřadu práce nebo z banky. Úspěšnost vymáhání dluhů se tak ale značně snižuje,“ dodává Kolouchová. Neplatiči dluží Blansku nejvíce peněz za pokuty uložené za dopravní přestupky. A to víc než milion a půl.

V Boskovicích získají úředníci přehled o nezaplacených pokutách za minulý rok až po uzavření účetnictví koncem ledna. Žádný obrovský nárůst vymáhaných pokut neočekávají. V případě, kdy celkové dluhy neplatičů dosahují milionových cifer a město nemá možnost dluh vymáhat, pomáhá s případem exekutor. „Ke spolupráci s exekutorem přistupujeme až poté, co vyčerpáme všechny ostatní možnosti,“ popsala referentka pro správu pohledávek v Boskovicích Karla Kočvarová. Se stejným brněnským exekutorem spolupracuje také město Blansko.

Pomoc s vymáháním dluhů by potřebovala i menší města na Blanensku. Díky tomu, že nemají odbor dopravy, nejsou dlužné částky tak vysoké. „Nezaplacené pokuty se ročně pohybují mezi pěti až sedmi tisíci. Problém je ale s jejich vymáháním, jelikož dlužníci často nejsou místní. Když si navíc změní své bydliště, nejsme schopni je dohledat,“ říká starosta Rájce-Jestřebí Pavel Perout. Ve Velkých Opatovicích mají s vymáháním pokut také problémy.

Najmout si vymahače se jim ale podle slov starosty nevyplatí. „Přestupková komise se ročně potýká s nezaplacenými pokutami do pěti tisíc a stejně je to u městské policie. Pohledávky města celkově nepřevyšují deset tisíc, což je příliš málo na to, abychom si mohli na jejich vymáhání někoho najmout,“ sdělil starosta Jiří Bělehrádek.

KOLIK LIDÉ DLUŽÍ NA POKUTÁCH

Blansko 2 949 403 Kč
Boskovice 2 620 000 Kč
Rájec-Jestřebí 5 až 7 tisíc Kč
Velké Opatovice do 10 tisíc Kč
Adamov 177 tisíc Kč