Dodal, že velkým problémem je pohyb motorkářů a jezdců na čtyřkolkách. Ruší v přírodě, napomáhají erozi půdy a také ohrožují pěší návštěvníky lesa. Ochránci přírody prosí veřejnost o pomoc. Informace o těchto jezdcích, kteří se pohybují v lesích, mají posílat na adresu morkras@nature.cz včetně fotografií. Na místě jim mohou strážci udělit pokutu až deset tisíc korun. Před časem jeden z motorkářů jednoho ze strážců zranil tím, že na něj najel.

Strážci spolupracují s policií a letos chystají obnovit společné služby zaměřené právě na ilegální motorismus. „Nedávno jsme viděli partu šesti jezdců na terénních motorkách v rezervaci Údolí Říčky a jiné motorky na loukách mezi Sloupem a Petrovicemi,“ řekl Deníku dobrovolný strážce přírody Filip Chalupka.

Městská Nemocnice Blansko má v současnosti třicet lůžek rehabilitační péče. Na nich se zotavují lidé po mozkové příhodě, operacích pohybového aparátu nebo pacienti s onemocněním páteře a kloubů. Do konce roku chce nemocnice nabídnout pro potřeby rehabilit
V blanenské nemocnici rozšíří rehabilitační péči. Až o dvacet lůžek

Loni se strážcům přírody podařilo v krasu pokutovat dva jezdce na čtyřkolkách. V lokalitě mezi Rudicí a Olomučany. „Oba čtyřkolkáři dostali na místě pokutu pět tisíc korun,“ upřesnil Antonín Tůma.

Vzlet balónu i zemědělci

Ve statistikách za loňský rok našel i několik bizarních přestupků. Například v rezervaci Údolí Říčky padla pětitisícová pokuta za vzlet horkovzdušného balonu spojená s nelegálním vjezdem auta do rezervace. Strážci si všímali i zemědělců. „V šetření je používání biocidních látek, které v přírodě likvidují některé organizmy,“ poznamenal Tůma.

Ilustrační foto.
Kotvrdovičtí lákají na Krajem pod Kojálem. Běžkařský přejezd nahradí pěší pochod

Pokutu loni dostalo i několik turistů za rušení hnízdícího páru sokolů stěhovavých v blízkosti Býčí skály nedaleko Adamova. Pohybovali se v území, kde byl zákaz vstupu. Další turisté, kteří chtěli ke hnízdu vzlétnout s dronem, vyvázli jen s napomenutím. „Co se týká používání dronů, tak letos v lednu dostal ruský turista pokutu tisíc korun. S dronem totiž létal v propasti Macocha,“ dodal Tůma.