Letošním nápadem chtějí organizátoři upozornit na pohostinnost regionu. „Je už nepsaným pravidlem, že součástí této akce je vždy pokus o nový český rekord v netradiční disciplíně. Ani letošek nebude výjimkou. Moravský kras a okolí, to je region turistice zaslíbený a pohostinný. Právě tuto pohostinnost chceme zdůraznit," uvedla vedoucí blanenské informační kanceláře Blanka Martina Hejčová.

Toho chtějí organizátoři docílit novým českým rekordem. „Tentokrát se pokusíme o rekord v počtu lidí na jednom místě, kteří mají srdce na dlani," řekl manažer marketingu Pivovaru Černá Hora Petr Božoň. V minulosti padl třeba ten v počtu lidí s pěti P nebo těch, kteří měli o kolečko víc.

Nová trasa pochodu

Na to, jestli se rekord podaří zdolat, nebo ne, bude dohlížet komisař z agentury Dobrý den z Pelhřimova. „Započítán bude každý, kdo prokáže, že má srdce na dlani. To znamená, že bude mít na dlani srdce namalované či vytetované nebo na ní bude mít položený předmět ve tvaru srdce. Pro ty, co často vyráží na túru se svým čtyřnohým miláčkem, je započitatelné, když bude mít na tlapce srdce i jejich pejsek," vysvětlila Hejčová.

Každý započtený účastník dostane na ruku razítko, aby nemohl být započítán vícekrát. „Účastníky, kteří budou mít nejoriginálnější, největší či nejmenší srdce na dlani, na závěr akce odměníme," řekla Hejčová s tím, že sčítání lidí se srdcem na dlani začne v pravé poledne a potrvá do dvou hodin odpoledne. Sčítací místa budou v bráně černohorského pivovaru.

Program slavnostního zahájení turistické sezony 2014 však začne ještě o něco dříve. „Připravené budou turistické pochody se startem v Blansku a v Boskovicích, které zavedou kroky a kola účastníků právě do Černé Hory. Letos jsme se rozhodli trasy pochodů trochu obměnit. Místo jedné z tras, která vedla přes Hořice, se letos půjde přes Újezd u Černé Hory," uvedla Hejčová s tím, že na nádvoří černohorského pivovaru bude na účastníky akce čekat kulturní program. Samotné slavnostní zahájení nové turistické sezony a symbolické zakrojení do prvního letošního turistického salámu začne o půl třetí odpoledne. „Následně vyhlásíme také výsledky rekordního pokusu," dodala Hejčová.

Na zahájení sezony se letos chystá například i Pavlína Komínková z Blanska. „Určitě je to zajímavá akce. Lidé se projdou na čerstvém vzduchu hezkou trasou, což je fajn. Pokud mi to vyjde a zahájení se skutečně zúčastním, tak se určitě přidám i k pokusu o nový český rekord," řekla žena.