Svou nabídku studijních a učebních oborů zejména osmákům a deváťákům představilo ve svých stáncích jednatřicet škol. „Přijeli zástupci středních škol z Blanenska, ale i mimookresních. Například z vinařské školy z Valtic nebo pivovarské školy z Litovle," uvedla za pořadatele z Kulturního střediska města Blanska Lea Stejskalová.

Na burze se zájemci dozvěděli informace o studiu, přijímacím řízení, ale také to, jak se po vystudování daného oboru uplatní v praxi. „K dispozici byli i pracovníci úřadu práce," doplnila Stejskalová.

POUTAVÉ UKÁZKY

Gymnázia, pedagogická škola, průmyslovka, technické školy, ale i lesnická či zahradnická. Školy se předháněly v tom, aby žáky oslovily poutavou formou. Návštěvníci si například mohli vyzkoušet namíchat koktejl pod vedením studentů ze Střední školy gastronomické z Blanska. U stánku Střední školy technické a gastronomické z Blanska se zase mohli podívat na trojrozměrné skenování. „Lidem tady ukazujeme příklady toho, co děláme ve vyučování. Například výsledky skenování se musí zpracovat ve speciálním programu. Právě s ním se učíme pracovat," řekl student třetího ročníku Aleš Kubík.

Pozadu nezůstala ani lesnická škola. „V našem stánku si mohou uchazeči o studium prohlédnout letáčky, video, různé nástroje, se kterými ve škole budou zacházet, nebo třeba školní časopis," popsala učitelka ze Střední lesnické školy v Hranicích Martina Čechová. Ve škole učí předměty jako biologie, zoologie, ale také ochrana lesa a lesní stavby. „Myslím si, že i v dnešní době má smysl na takovéto akce jezdit. Výhodou je osobní kontakt, kdy se uchazeč může vyptat na vše, co ho zajímá. Zároveň si může prohlédnout a osahat věci, se kterými bude třeba v budoucnu pracovat," dodala Čechová.

OSOBNÍ PŘÍSTUP

Právě možnost osobního kontaktu na akci přilákala i žákyni deváté třídy Alžbětu Sedlákovou. „Samozřejmě si můžu všechny informace najít na internetu, ale zabralo by to celkem dost času. Tady přijdu a mám všechny informace pohromadě. Můžu si i popovídat s učiteli a studenty, kteří tam již studují. V tom vidím velkou výhodu," řekla dívka. Líbilo se jí také to, že se mohla seznámit se školami, o kterých doposud nepřemýšlela. „Zatím jsem nezvažovala, že bych šla studovat do Brna, ale nabídka brněnských škol mě zaujala, tak si to ještě rozmyslím," doplnila.

Podle organizátorky Ley Stejskalové dopoledne přicházely na burzu hlavně školní skupiny, odpoledne pak rodiče s dětmi. „Nově jsme letos zavedli bezplatný svoz dětí ze škol z větší vzdálenosti. Ten využily například školy z Rájce-Jestřebí, Jedovnic, Ostrova u Macochy nebo Lipovce," vyjmenovala Stejskalová.

Burzu Kulturní středisko města Blanska pořádalo už potřetí. Dříve ji organizovala Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola Blansko. Zájemci, kteří včerejší akci v Blansku nestihli, se mohou přijít podívat na burzu středních škol ještě do Boskovic. Ta se uskuteční příští pátek v tamní sokolovně.

MARKÉTA PULDOVÁ