„Navštívil jsem všech sedm rozhleden na Blanensku. Byl jsem také na věži meteorologické stanice v Benešově, kde bývá dvakrát do roka exkurze. Pokud zde vniknou další takové stavby, budu jedině rád,“ sdělil Stloukal. Ten dřív dokonce uvažoval i o stavbě vlastní rozhledny. „Přemýšlel jsem, že si koupím pozemek na kopci a postavím si ji,“ prozradil svůj sen.

Už letos v létě nejen Karel Stloukal může vyšplhat na novou rozhlednu ve Spešově. Lákadlo pro turisty vyrobené ze dřeva a vysoké téměř osm metrů Spešovští postaví zhruba dvě stě metrů za koupalištěm. „Z rozhledny, která se bude nacházet přímo u naší naučné stezky, bude vidět od Obory až po Blansko, hlavně na údolí řeky Svitavy,“ nastínila starostka Ivana Holomková.

U nové věže najdou příchozí posezení a panoramatické panely. „Celkem tento projekt včetně zpevnění polní cesty přijde na čtyři sta padesát tisíc korun. Většinu peněz se nám podařilo získat z dotací, takže obec nebude téměř nic doplácet,“ uvedla starostka. Jestli spešovská atrakce získá i své specifické jméno, zatím Holomková neví. „V projektech stavbu nazýváme rozhledna Spešov, ale uvažujeme, že mezi občany vyhlásíme anketu o nový název,“ dodala starostka.

Velenka: tři plošiny i restaurace

V letošním roce chtějí začít stavět pětašedesátime­trovou rozhlednu také ve Velenově. Šlo by o nejvyšší rozhlednu v okolí. Má pracovní název Velenka, vyroste asi tři sta metrů od rekreační oblasti Suchý a bude ji tvořit ocelová věž se třemi vyhlídkovými plošinami. V přízemí návštěvníci najdou i restauraci.

Jak sdělil velenovský starosta Jan Havelka, v současné době čekají na vydání stavebního povolení. „Podle mých informací bychom povolení měli mít v březnu. Pokud to tak bude, pustíme se do stavby. Rádi bychom měli rozhlednu hotovou už letos, ale uvidíme, jak to vyjde,“ řekl Havelka.

Velenovští za novou dominantu zaplatí zhruba dvacet milionů korun. Podle starosty se obec pro stavbu rozhodla proto, že získala větší množství peněz z prodeje podílu v družstvu, které hospodaří v lesích. „Nechtěli jsme peníze jen tak utratit. Chceme je investovat do něčeho, co tady zůstane a bude nám do rozpočtu přinášet pravidelný příjem,“ uzavřel Havelka.

Rozhledna z vodojemu

Do dvou let se bude novou rozhlednou pyšnit i Žernovník. „Nyní jsme ve stadiu řešení a výběrového řízení. Musíme totiž nejprve postavit nový vodojem a z toho starého pak uděláme asi patnáctimetrovou rozhlednu,“ naznačil starosta Josef Zvěřina.

Starosta Žernovníku upřesnil, že rozhlednu, která má být hotová nejpozději v září příštího roku, postaví díky dotaci. „Získali jsme na tento projekt, který zahrnuje i propojení regionálních cyklostras, dotaci ve výši dvou milionů a šesti set tisíc korun,“ dodal Zvěřina.

Po kamenoželezné rozhledně s hvězdářským dalekohledem ve své obci touží Roubaninští. „Jenže stavba by přišla zhruba na tři miliony korun a v současné době nebyl vypsaný žádný dotační titul na tyto projekty. Takže náš plán musíme oddálit,“ uvedl starosta Roubaniny Petr Dvořáček.

V mikroregionu Olešnicko, kde nyní stojí dvě rozhledny, byl další věž s výhledem rád viděl olešnický starosta Zdeněk Peša. „Před několika lety jsme v našem mikroregionu plánovali postavit rozhlednu u obce Louka na místě zříceniny zdejšího hradu. Jenže památkáři tomu hodně bránili, takže jsme nestihli podat žádost o dotaci. Proto projekt padl. A od té doby už nebyl vypsán žádný takový dotační titul,“ sdělil Peša. Podle něj měla být rozhledna železodřevěná a pětadvacet metrů vysoká.

Pohled z vysílače

Milovník rozhleden Stloukal lituje, že toto turistické lákadlo není v blízkosti Blanska. „Přitom na kopci nad sjezdovkou na Hořicích je úplně ideální místo. Rozhledna by mohla vzniknout na tamním vysílači, což by určitě bylo levnější než postavení nové rozhledny,“ sdělil Stloukal.

Blanenskému starostovi Lubomíru Toufarovi se tato myšlenka zamlouvá. „Už jsem několikrát zjišťoval, zda by rozhledna na Hořicích mohla někde stát. Úředníci mi ale řekli, že tam nejsou vhodné pozemky. Nejde tak prý využít ani vysílač,“ uvedl Toufar. I když se největší město Blanenska vlastní rozhledny zřejmě jen tak nedočká, přesto se lidé mohou brzy těšit, že se na Blansko z ptačí perspektivy brzy podívají. Letos totiž bude zpřístupněna věž v kostele svatého Martina, odkud je na Blansko krásný výhled.

Nynější rozhledny na Blanensku:

Alexandrova u Adamova – výška 16,5 metru, vznik 1887
Milenka u Kunštátu (Burianova rozhledna u Rudky u Kunštátu) – výška 18 metrů, vznik 1931
Babylon u Kozárova – výška 42 metrů, vznik 2001
Podvrší u Veselice – výška 49 metrů, vznik 2001
Kopaniny u Olešnice – výška 9 metrů, vznik 2004
Malý Chlum u Obory – výška 9 metrů, vznik 2005
Zelenkův kopec u Ústupu – výška 7 metrů, vznik 2006

Zdroj: http://www.rozhledny.webzdarma.cz/