Dvacet korun za dospělého, deset za dítě. Turisty, kteří se o víkendu vydali k propasti Macocha v Moravském krasu, čekalo nepříjemné překvapení. Bez zaplacení vstupného na Horní můstek se do hlubiny nepodívali. V sobotu tak znovu odstartovaly letité spory mezi jeskyňáři a podnikatelem Jiřím Tichopádem, který vstupné vybírá.
„To, že se znovu z ničeho nic začalo za podívání do Macochy vybírat, nám přijde vůči návštěvníkům opravdu neseriózní. Kdyby to alespoň bylo někde zveřejněné, aby s tím mohly počítat například cestovní kanceláře. Takto to je pro ně akorát nepříjemné překvapení a velká komplikace. Navíc si myslíme, že vybírat za Macochu je protiprávní, věc jsme proto předali našim právníkům,“ uvedl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.
Vstupné na Horní můstek provází letité spory. Před třemi lety se dostaly až před krajský úřad. „Ten v roce 2008 rozhodl, a následně to potvrdilo i ministerstvo dopravy, že pozemek je běžná přístupová dopravní komunikace a vybírat na ní poplatky není povoleno. S tímto se chceme proti placení odvolat i letos,“ vysvětlil Hebelka.
Vloni na jaře se zase postavila Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras proti záměru postavit před Horním můstkem dvoumetrový plot. Ten chtěl před můstkem umístit podnikatel Jiří Tichopád, který měl v úmyslu vybírat zde vstupné. Argumentoval tím, že je můstek ve špatném technickém stavu a že je tedy nutné, aby turisty na něj pouštěl hlídač. „Podle nezávislé studie můstek nesplňuje bezpečnostní kritéria. Je už desítky let starý a bez oplocení na něj může vlézt jakýkoliv počet lidí bez omezení. Proto jsme chtěli okolí propasti zabezpečit,“ zdůvodnil tehdy Tichopád.
Ostuda krasu
Přístupovou cestu k Hornímu můstku i celé dno propasti vlastní obec Vilémovice. Před třemi lety tyto pozemky Vilémovičtí pronajali na padesát let právě podnikateli Jiřímu Tichopádovi. Od vleklých diskuzí o vstupné nyní dává obec ruce pryč. „Spory o Horním můstku nad Macochou se táhnou už dlouhá léta a popravdě jsme z toho už unaveni. Původně jsme nabízeli tyto pozemky jeskyňářům i státu a nikdo o ně neměl zájem. A když jsme je pronajali soukromého podnikateli, narážíme na samé problémy. Navíc není nic neobvyklého ani nového, že turisté u propasti mají platit vstupné. Vybíralo se tam už za první republiky a pak ještě několikrát v pozdějších letech. Ve světě je vstupné na podobné přírodní zajímavosti naprosto běžné,“ řekl starosta Vilémovic František Kala.
Podle jeskynářů je však vstupné na můstek ostudou Moravského krasu. „Macocha je stejná jako jakákoliv veřejná vyhlídka. Aby za půlminutový pohled museli lidé zaplatit dvacet korun, nám nepřijde správné. Turisty to pravděpodobně neodradí, na Macochu budou jezdit stejně, ale poškozuje to pověst Moravského krasu jako celku,“ míní Hebelka. Jak dlouho bude Jiří Tichopád ve vybírání vstupného k propasti pokračovat, není zatím známo. Vyjádření podnikatele se nepodařilo získat.