I ve městech a obcích, kde je to zakázáno. S tím si však prodejci hlavu moc nelámou. „Už třetí týden mi na dveře klepou dva muži. Pokaždé jiní a ptají se, odkud beru plyn a elektřinu. Když se zeptám, proč je to zajímá, tak prý mají pro mě lepší nabídku. Dost mě to obtěžuje," stěžuje si na webu města Blanska Lenka Molnárová.

Podobnou návštěvu zažil nedávno také Jan Novotný z Blanska. „Delší dobu byl klid. Ale teď kravaťáci s nabídkou levnější elektřiny nebo plynu zase začali chodit. Zrovna před pár dny u nás jeden zaklepal. Vyhodil jsem ho. Příště už asi budu rovnou volat policii," řekl Novotný.

Podle šéfa blanenských městských strážníků v poslední době zaznamenali ve městě nárůst těchto přestupků. I přesto, že podomní prodej je v Blansku zakázaný dva roky. „V takových případech je nejlepší hned zavolat městskou nebo státní policii na linkách 156 a 158. Jedině tak je šance přestupek nějak vyřešit," uvedl Martin Lepka.

Když Molnárová muže, kteří jí nabízeli změnu dodavatele energie upozornila na zákaz podomního prodeje, jen je pobavila. „Zasmáli se tomu a příště přišli další," dodala.

Pro prodejce jsou úsměvné také postihy za porušení vyhlášky. Na místě mohou od policistů dostat blokovou pokutu tisíc korun. Pokud s ní nesouhlasí, riskují ve správním řízení pokutu třicet tisíc korun. Ovšem zatím jen na papíře. Tak tučnou pokutu totiž za poslední dva roky, co vyhláška v Blansku platí, žádný z nich nedostal. „Loni jsme řešili pět případů porušení této vyhlášky. Prodejci dostali dohromady pokuty ve výši pět tisíc korun," řekl Roman Dokoupil z právního a personálního oddělení městského úřadu v Blansku.

Za posledního půl roku však mají Blanenští na stole od policistů deset dalších oznámení. Dohromady za letošní rok už šestnáct. „Většinou se jedná o nabídku levnějších energií. Řízení ještě nejsou uzavřená. Takže výše udělených pokut vám v tuto chvíli neřeknu. Nedá se říct, že by podomních prodejců v Blansku přibylo nebo ubylo. Podle mého však o zákazu podomního prodeje ve městě ví víc lidí, snaží se bránit a častěji volají policii. Řadu prodejců to může odradit," dodal Dokoupil.

I když lidé policisty zavolají, mají prodejci většinou dost času na to zmizet. „Nedávno jsme měli na tísňové lince oznámení o pohybu podomních prodejců v blanenské ulici Dvorská. Jenže ti telefonát zřejmě slyšeli přes dveře bytu, nasedli do auta a odjeli před příjezdem policejní hlídky," poznamenal policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Podobná oznámení řeší také strážníci v Adamově. Tam podomní prodej zakázali loni v dubnu. „Vyhláška vytěsnila z města prodejce parfémů a podobného zboží. S nabídkou levnějších energií však chodí v Adamově pořád. Podobných zásahů máme teď víc i proto, že o zákazu lidé vědí a častěji nám volají," řekl vedoucí adamovských strážníků Vítězslav Červený. Přestupky s prodejci řeší na místě buď blokovou pokutu ve výši tisíc korun, nebo pošlou přestupek do správního řízení.

Vladimír Bílý z Adamova si myslí, že pro podomní prodejce už není tento byznys tak zajímavý a výrazně jich ubylo. „Mám dojem, že řada podobných firem zkrachovala. Lidé se umějí lépe bránit a častěji volají policii. V našem domě už dlouho nikdo takový, co vím, nebyl. Na vchodových dveřích je vylepená vyhláška se zákazem podomního prodeje. Navíc máme kamerový systém u dveří. I to spoustu prodejců odradí. Dřív to bylo peklo. Klepali tady pořád," dodal muž.

Bílý se před časem kvůli podomním prodejcům dostal do potíží se zákonem. Jednoho z nich totiž polil vodou a u přestupkové komise nakonec dostal pokutu sto korun.

Zákaz podomního prodeje platí na Blanensku například v Letovicích, Velkých Opatovicích, Kunštátě, Ostrově u Macochy, v Petrovicích, Cetkovicích nebo Ráječku. V Boskovicích podobnou vyhlášku zatím neschválili. „Že by se podomní prodejci po zákazu v okolních městech ve velkém přestěhovali do Boskovic, jsme nezaznamenali. Takže se podobná vyhláška u nás neschvalovala. Samozřejmě se zde čas od času objeví, ale o výrazných problémech nevím," poznamenal mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.