„Zaznamenali jsme několik oznámení od lidí, že jim volají prodejci s nabídkami levnější elektřiny nebo plynu. Lákají je k účasti na dražbě energií a tvrdí, že spolupracují s obcí. To je lež. S námi nemají nic společného," shrnul starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl.

5 tisíc korun pokuty mohou udělit policisté při porušení zákazu podomního prodeje.

Zákaz podomního prodeje platí i v Drnovicích, kde před časem řešili podobné stížnosti. „Prodejce někomu zatelefonuje, představí se jako zástupce vlastníka distribučních sítí. Tvrdí, že na odběrné místo je přihlášených víc dodavatelů a že je okamžitě nutné tuto situaci řešit. Pokud dotyčný souhlasí s návštěvou, prodejce zákaz neporušuje," řekl starosta obce Petr Ducháček.

Porušení vyhlášky obce trestají vykázáním prodejců nebo pokutami. Pokud je při činu chytí policisté, můžou na místě dostat pokutu až pět tisíc korun.

Podle předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska Marcely Reichelové jde o firmy, které dodávky energií nezajišťují, ale pouze zprostředkovávají uzavření smluv s dodavateli nebo poskytují poradenství. „Taková smlouva může být nadepsaná jako Přihláška k energetické soutěži, k výběrovému řízení nebo aukci nákupu elektrické energie a zemního plynu," uvedla.

Ilustrační foto
Deset let od krize: Ekonomice hrozí přehřátí, obáváme se problémů, zní z firem