Podomní prodej zakázán. Přestože se značky s tímto nápisem objevují hned při vjezdu do řady měst a obcí na Blanensku, někteří prodejci si z nich těžkou hlavu nedělají. K tomu, aby se k lidem dostali, využívají stále důmyslnější praktiky.

Například obyvatelům Drnovic telefonují a snaží se s nimi domluvit schůzku. „Dělají vše proto, aby obešli naše nařízení. Stává se například, že když prodejce někomu zatelefonuje, představí se jako zástupce vlastníka distribučních sítí. Tvrdí, že na odběrné místo je přihlášeno víc dodavatelů a že je okamžitě nutné tuto situaci řešit. Pokud dotyčný souhlasí s návštěvou, prodejce zákaz neporušuje," upozornil starosta Drnovic Petr Ducháček.

Podle něj se pak prodejce snaží člověka nalákat na zdánlivě výhodnější produkt společnosti, kterou zastupuje. „V horším případě jde o podvodníky, kteří se potřebují k lidem dostat domů a okrást je, jak se již v naší obci několikrát stalo," varoval Ducháček.

Potíže s tímto druhem prodeje mají také ve Vanovicích, kde zákaz platí druhým rokem. „Lidem zavolají předem, vydávají se například za zástupce velké energetické společnosti. Nechají je podepsat papíry a pak se z toho stává pomalu neřešitelný problém. Prodejci zneužívají hlavně starších lidí. Co se týká klasického podomního prodeje, tak obyvatelé jsou už zvyklí hned volat na obec a následně upozorňujeme policii," přiblížil starosta Vanovic Josef Pavlík.

Podle starostky Boskovic Hany Nedomové obchodníci lidem často dávají nepravdivé informace, například že jsou na prodeji domluveni s městem nebo společenstvími vlastníků bytových jednotek. „Někdy zvoní zvonek od zvonku a ptají se třeba na to, jestli lidé nechtějí prodat kolo nebo starý nábytek," popsala Nedomová.

Ve městě platí zákaz podomního prodeje od začátku tohoto roku. Podle ředitele boskovické městské policie Davida Krátkého je důležité, aby v takovýchto případech byli lidé všímaví a hned volali policii. „Když prodejce chytneme při činu, podruhé je to může odradit. Od začátku roku jsme jim dali několik blokových pokut do pěti tisíc korun, závažnější případy jsme postoupili do správního řízení," přiblížil situaci v Boskovicích Krátký.

Lidé jsou však už podle něj mnohem obezřetnější. Navíc před vydáním zákazu jezdili prodejci do Boskovic několikrát týdně, nyní jde o jednotlivce za měsíc. „Jenže když si domluví schůzku předem, již to není podomní prodej. Pak je to velmi těžko prokazatelné," řekl Krátký.

Nic nepodepisujte mezi dveřmi, seriózní prodejce vám dá možnost detailně se s nabídkou seznámit. Na to upozorňuje mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Často se stává, že se prodejci vydávají za zástupce této společnosti, a dokonce neváhají na písemných materiálech zneužít její logo. „Podomní prodej skutečně děláme a schůzky si domlouváme předem. Jenže zástupce naší nebo jakékoliv jiné seriózní společnosti dovolí zákazníkovi, aby si nabídku mohl v klidu přečíst. Pravdivost údajů si pak může ověřit prostřednictvím našich webových stránek, přes e-mail anebo na zákaznické lince a vše si promyslet. Neseriózní prodejce nechá zákazníka něco na místě narychlo podepsat, a pak mu pošle jen vyrozumění," přiblížil Vácha.

VYDÁVAJÍ SE ZA JINÉ

Když se nekalí prodejci představí jako zaměstnanci E.ONu, nabízejí například prodloužení smlouvy. Ve skutečnosti ve smlouvě figuruje jiný dodavatel energie. „Může se stát, že například elektřinu sice budeme nadále dodávat my, ale veškerá komunikace a fakturace bude přes jinou firmu," varoval Vácha.

Například v Letovicích je podomní prodej zakázaný od roku 2013. Podle starosty Vladimíra Stejskala město tehdy vyhlášku zavedlo na přání obyvatel. I tam ji ale někteří prodejci porušují. Zkušenosti s nimi má například Jaroslav Hejl z Letovic. „Před časem u mě zazvonili a nabízeli vlněné deky. Ale odmítl jsem je a nic nekoupil. Druhý den byli u známé v Meziříčku, která od nich koupila čtyři nebo pět dek za několik tisíc korun. Prodejci si častokrát bohužel vyhlížejí zejména starší lidi," popsal Hejl.