Vyšetření kloubů a páteře. Zdarma. S takovou nabídkou oslovovali zástupci jedné firmy koncem října lidi před boskovickou nemocnicí. Ta se od nich distancovala. V Blansku, Adamově nebo Velkých Opatovicích se na rozdíl od Boskovic rozhodli podobným událostem předcházet. Plošným zákazem podomního a pochůzkového prodeje. Nově se k nim přidali také Letovičtí.

„Nemocnice Boskovice žádným způsobem nepodporuje takovéto aktivity. S danou společností nemá uzavřenou žádnou smlouvu ani jinou formu spolupráce. K vyšetření v dané problematice využíváme naše specializované lékaře," píše se v upozornění na webových stránkách boskovické nemocnice.

Postoj Boskovických k vydání vyhlášky, pro kterou se odhodlalo vedení mnoha okolních obcí, se však nemění. „Nemyslíme si, že by se pochybní prodejci po zákazech v jiných městech začali stěhovat k nám. Žádný nárůst podobných případů jsme nezaznamenali, ani městská policie nás s tím neoslovila. Samozřejmě se občas nějaký podobný případ vyskytne, ale to vždy operativně vyřešíme," prohlásil mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Před zákazem dávají v Boskovicích přednost prevenci. „Zaměřujeme se především na starší lidi, kteří bývají cílem nekalých obchodních praktik nejčastěji. Informujeme je v našem zpravodaji, pořádáme různé přednášky a mnoho z nich například využilo možnosti jít zdarma do kina na film Šmejdi, který se touto problematikou zabývá," popsal Parma.

V Blansku klid

I blanenská nemocnice podobné případy v minulosti řešívala. „Lidé s podezřelými nabídkami se čas od času objevili. Ale jsme v této otázce velmi striktní a vždycky jsme je vykázali. Minimálně se stávalo, že jsme se s nimi na nějaké formě spolupráce dokázali domluvit. Ale zhruba před dvěma lety to ustalo," řekla ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Zákaz podomního a pochůzkového prodeje ve městě tak zrovna lokalitu kolem nemocnice neovlivnil. Vedení města si své rozhodnutí ze začátku letošního roku pochvaluje. „Stále se občas objeví nějaké její porušení, ale těchto případů naštěstí ubývá," ocenil ředitel blanenské městské policie Martin Lepka.

Podle starosty Blanska Lubomíra Toufara se podomní prodejci s krokem radnice nesmířili. „Slyšel jsem, že se snaží vytvořit nějaké sdružení s určitými zásadami. To nás ale nezajímá, trváme si na svém. Měli se slušně chovat od začátku a třeba by všechno dopadlo jinak," prohlásil rezolutně Toufar.

Spokojení se zákazem jsou také v Adamově. „Ubylo stížností našich obyvatel, za což jsme rádi. Sice se prosazuje nový trik, kdy prodejci lidem nejprve zavolají a snaží se o domluvu schůzky, ale většina oslovených to naštěstí prohlédne a utne rovnou," naznačil adamovský starosta Roman Pilát.

Letovická radnice o možné úpravě tržní vyhlášky dlouhodobě uvažovala. Koncem září se definitivně rozhodla otočit k podomním prodejcům zády oficiálně. „Naši obyvatelé to chtěli, tak jsme se rozhodli jejich přání respektovat. Správci jednotlivých domů je ihned opatřili informačními letáky. Možná i díky nim jsme zatím žádné porušení vyhlášky nezaznamenali," myslí si letovický starosta Vladimír Stejskal.