Složité vyjednávání o platech zažili odboráři v boskovické Minervě. Ti chtěli původně prosadit devítiprocentní nárůst mezd. Vedení firmy to ale odmítalo, a jednání o platech se jim tak podařilo uzavřít až v lednu. Zaměstnanci nakonec dostali přidáno v průměru o pět procent.

„Přidali jsme lidem v podstatě všech profesí. V polovině roku se k otázce platů znovu vrátíme,“ uvedl technický ředitel Minervy František Hrda. Podle něj však k dalšímu zvýšení mezd zřejmě nedojde, záleží na situaci. „Myslím, že výsledkem je solidní dohoda. Museli jsme přihlédnout k vývoji trhu i požadavkům zákazníků.

Přesto byla snaha našim zaměstnancům co nejvíce pomoci, aby firma byla konkurenceschopná,“ okomentoval jednání v Minervě šéf personálního oddělení František Přichystal. Dodal také, že vybraní pracovníci dostanou podle svých zásluh přidáno víc.Ne všude byla situace tak dramatická. Své jisté už mají například zaměstnanci boskovické Novibry. „Platy jsme navýšili tak jako každý rok k prvnímu lednu,“ řekla Radomila Hadlerová z Novibry.


Polepšili si také zaměstnanci Nemocnice Boskovice. Tamním lékařům vzrostly částky na platebních páskách o čtyřiadvacet procent, lékařskému personálu o jedenáct procent. „Naší snahou bylo vyrovnat průměrný plat v Jihomoravském kraji.

To se nám povedlo u lékařů, kteří jsou nositeli zdravotnického výkonu,“ vysvětlil jednatel nemocnice Jaroslav Černý. Průměrné platy doktorů se tak od nového roku pohybují kolem čtyřiačtyřiceti tisíc. Jsou v tom však zahrnuty i služby.

Na zvýšení mezd už se mohou těšit zaměstnanci největšího podniku v Blansku – firmy Apos. „K prvnímu dubnu je navýšení platů dohodnuto podle kolektivní smlouvy. Platy našim pracovníkům vzrostou podobně jako v Minervě.

Během roku pak ještě proběhnou pravidelné úpravy ve mzdových základech,“ slíbil předseda představenstva Aposu Miroslav Růžička.