Hektické období lidé z blanenského Úřadu práce v lednu nečekali. „Přestože nám zaměstnavatelé nehlásili na leden hromadná propouštění, přišlo se k nám zaevidovat hodně lidí. Před rokem jsme ale nezaměstnaných zaznamenali podstatně více,“ přiblížil Jiří Dvořák z pracovního úřadu. Podle něj se v lednu míra nezaměstnanosti pohybovala kolem 11,7 procent. Oproti loňskému prosinci se zvýšila o šest desetin procenta. „Pracovních míst na Blanensku bohužel nepřibylo,“ dodal Dvořák.

Přesto je dostatek práce v boskovické Minervě. Ta vloni propustila dvě stě zaměstnanců. Nyní k ní míří zakázky. Nemá ale dostatek lidí, kteří by se vrhli do práce. „Prvního února jsme přijali asi pětadvacet lidí. Uzavřeli jsme s nimi smlouvu na čtvrt roku. Tento měsíc se ještě chystáme vzít dalších dvacet. Drtivá většina z nich jsou naši bývalí zaměstnanci, které jsme museli v minulosti propustit,“ sdělil ředitel Minervy František Hrda s tím, že tito lidé se mohou hned zapojit do výroby. Noví pracovníci by museli projít školením, a to si vyžaduje čas navíc.

Více zakázek má nyní i boskovická Novibra. Ta naposledy propouštěla před rokem. „Vloni na přelomu srpna a září jsme začali dostávat zakázky. Proto jsme přibírali průběžně podle potřeby další pracovníky. Do včerejšího dne jsme tak mohli proti roku 2009 zaměstnat o třiasedmdesát lidí více,“ uvedl ředitel Novibry Zdeněk Kovář s tím, že noví zaměstnanci pracují převážně ve výrobě a na montáži. Do budoucna by mělo najít živobytí v Novibře dalších deset lidí. „Ty plánujeme přijmout na nově zaváděnou výrobu, která se k nám stěhuje z Itálie. Přijetí pracovníků na původní výrobní program bude záležet na situaci,“ pokračoval Kovář.

Už od ledna není s Ráječkem spojován název společnosti Celestica, která v Ráječku mimo jiné vyráběla elektronická zařízení pro firmu Tyco. Právě koncern Tyco se stal novým majitelem výrobního závodu v Ráječku. „V současné době máme dvě stě osmdesát zaměstnanců. Tento počet odpovídá stávajícímu výrobnímu plánu. Nábor dalších zaměstnanců tedy v nejbližší době nechystáme. Momentálně je cílem společnosti udržet stávající počet pracovních míst,“ sdělil generální ředitel podniku v Ráječku Antonín Kala. Tyco vyvíjí, vyrábí a prodává třeba detektory požáru, protipožární výrobky, dýchací přístroje či videosystémy.

Zvyšující se míra nezaměstnanosti uvrhá stále více lidí do tíživé životní situace. V těchto dnech se zapotí třeba pracovníci odboru sociálních věcí v Blansku. „Loni prošlo oddělením hmotné nouze dvaapadesát žadatelů o dávku. Do nového roku 2010 ale přešlo přes sto sedmdesát případů. V lednu jsme navíc zaznamenali další nové žádosti,“ nastínila Hana Píchová z oddělení hmotné nouze. Podle ní jde o lidi, kteří mají trvalý pobyt na adrese městského úřadu.