„Mřížky pod schody chybí už celkem dlouho. Když jsem to zpozorovala poprvé, naštěstí jsem se koukala pod nohy. Co ale lidé, kteří špatně vidí? Nebo děti, které by podchod probíhaly?“ upozornila na nebezpečí úrazu Hana Zemanová z Blanska.
Podchod na vlakové zastávce mají na starosti lidé z odboru komunální údržby blanenské radnice. Místostarosta Jindřich Král se o dírách přímo pod schodištěm dozvěděl od redaktorky Blanenského Deníku. „Toto místo nepodléhá každotýdenní kontrole, ale nezříkáme se odpovědnosti,“ přiznal a slíbil nápravu.

Lidem čmáranice vadí

Lidem však vadí i to, jak jsou podchody počmárané. „Radši chodím na nástupiště vrchem. Vždycky když bych procházel podchodem, musel bych se rozčilovat. Kvůli těm čmáranicím,“ postěžoval si Jan Hejduk, který jezdí vlakem z blanenského nádraží nejméně dvakrát do týdne.
Pracovníci Českých drah už boj s vandaly vzdali. „Kdybych toto tušil, nikdy bych nenechal podchod vykachličkovat. Teď totiž stěny nemůžeme zalít latexem,“ je bezradný přednosta stanice Břetislav Strážnický. Spolu s ostatními pracovníky se z počátku snažil podchod čistit, byl to ale marný boj. „Přitom jsme zkoušeli snad všechny čisticí prostředky. Dřív jsme toto poškození hlásili i na policii, ale vždycky to dopadlo stejně. Pachatel neznámý,“ doplnil přednosta stanice.


Nádražní podchod patří podle Strážnického Správě dopravní a železniční cesty. „Ta už ale nemá peníze na drahé speciální firmy, které by to stále dokola čistily,“ dodal a vzpomněl i druhý blanenský podchod. I tam pracovníci drah válčí s vandaly. „Stěny tam už natřeli, ale čmáranice se objevily znovu,“ míní Strážnický.

Nepomohly by prý ani kamery

Podle blanenského místostarosty Krále by vandaly nezastavily ani kamery umístěné přímo v podchodu. „Navíc čmáranice neznesnadňují průchod podchodem. Kamery by byly naprostý luxus,“ uvedl.