Zemědělci jezdí se svou technikou také po asfaltové silnici, která vede k Hotelu Rudka. Ta spojuje Letovice s Kunštátem. „Využívají ji při zpáteční cestě. V tomto místě došlo v minulosti k několika nehodám. Jak řidičů aut, tak i cyklistů. Z důvodu nahromaděné vrstvy bláta a hnoje na silnici. Je to nebezpečné, protože po ní chodí i maminky s kočárky. Silnice je od zemědělské techniky také rozbitá," popsal Göpfert.

Zapáchající hnojiště má podle něj navíc negativní dopad na cestovní ruch v Rudce. „Nachází se asi tři sta metrů od Jeskyně blanických rytířů a Hotelu Rudka. Jejich návštěvníci si stěžují na zápach, tekoucí kejdu a spálenou vegetaci v okolí skládky," přiblížil předseda osadního výboru v Rudce.

Jenže třeba v Hotelu Rudka, pod kterým se nachází lanové centrum pro děti, žádné stížnosti návštěvníků na třísettunovou hromadu chlévské mrvy nezaznamenali. „Jsem tady téměř denně a ani jsem nevěděla o tom, že se kousek od našeho hotelu nachází hnojiště. Žádný zápach není cítit a ani nikdo z návštěvníků si zatím nestěžoval," sdělila provozní hotelu Andrea Krčmářová.

Podobně reagoval i jeden z jednatelů hotelu Ladislav Randula. „Žádné negativní ohlasy jsme neřešili. Kromě toho jsme přece na vesnici, kde jsou tyto věci běžné," řekl Randula.

Ani turisté, kteří navštěvují Jeskyni blanických rytířů, si podle jejího jednatele Zdeňka Popelky ničeho nevšimli. „Občas je to úložiště hnoje cítit až k jeskyni, ačkoliv je umístěné za lesem. Asi to tak trošku problém je, protože se nachází v klidové oblasti takzvaného Halasova Kunštátska. A tam by asi hnůj být neměl. Možná zasahuje i do spodních vod. Já tam chodím na procházky, takže vím, kde to je. Ale drtivá většina návštěvníků nic netuší, protože od jeskyně není vidět," přiblížil Popelka.

Podle něj o úložišti zřejmě nemá potuchy ani spousta místních. V tom mu dává za pravdu třeba důchodce Milan Konopáč. „Bydlím na opačné straně vesnice, takže mě se tato záležitost nijak nedotýká. To, že jezdí zemědělská technika po silnici, mi vůbec nevadí. Zemědělci se přece musí dostat tam, kam potřebují, a lítat vzduchem nemohou. Myslím si ale, že hnojiště by mělo být vždy umístěné dál od dědin, a ne přímo v nich," podělil se o svůj názor jeden z obyvatelů Rudky.

"Řídíme se předpisy"

Předseda Zemědělského družstva vlastníků v Nýrově Stanislav Michal uvedl, že splňují všechny podmínky, které mají. „Určitě jsme v Rudce nezřídili černou skládku. Řídíme se zákonem o hnojivech a dalšími předpisy. Hnojiště musí být například dál od vodních toků, nesmí být na svažitých pozemcích a v jeho okolí nesmí být třeba vodovod či plynovod. A v Rudce je trošku problém takové místo najít," vysvětlil Michal.

Göpfert podle svých slov na město již stížnost podával, to ale situaci nevyřešilo. Starosta Kunštátu Zdeněk Wetter uvedl, že město již jednou s družstvem jednalo. „S jeho předsedou jsme se domluvili, že sjedná nápravu, ta ale byla udělána jen částečně. Proto to s ním budeme řešit znovu," přiblížil Wetter.

Podle Michala se družstvo s městem domluvilo na úpravě cest. Upozornil ale, že všechno nelze udělat hned. „Zpevníme polní cestu, která vede nahoru ke skládce. Navozíme na ni kamení a štěrk. Jen čekáme, až bude teplejší počasí. Nyní bychom zbytečně vyjeli koleje v blátě. Lidé tudy nejezdí, nejsou tam žádné domy. Po úpravách se po cestě bude jezdit líp. I my tam pak snáze navozíme materiál," sdělil Michal.

Část polní cesty, která navazuje na sjezd ze silnice, již zemědělci upravili. „Již dříve ji bylo potřeba zpevnit, protože po ní vede příjezd k domům. Chlévskou mrvu vždy ukládáme kousek od polí, na kterých ji pak budeme rozmetat," upřesnil Michal.

Družstvo podle něj také podél hnojiště vyhloubilo rýhu, aby močůvka odtékala zpátky do polí. „Když roztával sníh, něco se spolu s ním mohlo na polní cestu dostat, ale žádné drama to určitě nebylo. Hnůj jsme tam navíc vozili jen loni v prosinci," doplnil Michal.