V jeho přízemí vznikne jedna třída mateřské školy, která nabídne místo až pro čtyřiadvacet dětí. „Školku řešíme už asi pět let. Začalo to, když jsme ji hledali pro naše nejstarší dítě. Zkoušeli jsme štěstí třeba v Kuřimi, Lipůvce nebo Čebíně. Nikde jsme nepochodili, protože nejsme místní. Nakonec jsme uspěli až v Senticích. Novou školku stihne jen naše nejmladší dítě. I tak nám to ale velmi pomůže," popsal situaci otec tří dětí Dušan Švábenský z Újezdu.

Že je školka ve vesnici s necelými třemi sty obyvateli potřeba, potvrdily i opakované průzkumy, které obec dělala před přípravou projektu. „Ve vesnici je opravdu hodně dětí. Navíc počítáme s tím, že spádově k nám budou patřit i ty z okolí, třeba z Lažan, Závisti nebo Malé Lhoty," uvedla starostka Alice Šuhájková.

Budova má být hotová na začátku příštího roku a bude stát přes třináct a půl milionu korun. Kromě školky v přízemí je v podkroví naplánovaný nový obecní úřad a knihovna s menším sálem pro pořádání různých akcí. „V ceně je kromě stavby domu zahrnutá i demolice původního obecního úřadu, který už byl ve velmi špatném stavu, podpůrné zdi nebo třeba příjezdové cesty," upozornila starostka s tím, že se jim na projekt podařilo získat dotace. Ty pokryjí pětaosmdesát procent výdajů, které jsou spojené se školkou. „Zbytek musíme zaplatit sami. Je to ale investice, kterou potřebujeme," vysvětlila Šuhájková.

Nejbližší školka pro tamní rodiny je nyní v Černé Hoře nebo v Lipůvce. „Z naší obce ale přijmou nanejvýš předškoláky. Takže rodiče vozí děti daleko, někdy až do Brna. Pojí se s tím to, že si maminky musí přepisovat trvalé bydliště, aby jejich potomci měli alespoň nějakou šanci," popsala špatnou situaci újezdská místostarostka Klára Pluskalová.

To potvrzuje i Švábenský. „U nás na vesnici jsou rodiče, kteří si kvůli školce změní bydliště třeba do Lipůvky. Nám se to ale nezdálo jako dobré řešení, a tak jsme prostě museli dojíždět dál," uvedl Švábenský.

Změna trvalého bydliště je pro získání školky běžnou záležitostí. „V podstatě školky požadují, aby rodiče bydleli v její blízkosti. Lidé to potom řeší tak, že se přehlašují například ke svým rodičům. Míst ve školkách je prostě málo. Někdo si podá pět přihlášek, jiný se zase naoko přestěhuje. Jinak by neměl šanci," uvedla lektorka z Centra pro rodinu Veselá beruška v Černé Hoře Sabina Šimčáková, které navštěvují i někteří obyvatelé Újezdu.

GABRIELA CHLUPOVÁ