Komise projektu Zdravé město Adamov a tamní Agendy 21 celý letošní rok vedla kampaň nazvanou Tříděním vyděláváme. „Jako ideální se nám zdálo zakončit ji v listopadu oslovením zdejší školy s nabídkou oceněného sběru plastů. Naše představy jsme tak přiblížili nejen žákům, ale především jejich rodičům. Snad to v nich zanechá nějakou stopu a oni budou zodpovědně třídit i nadále," doufá místostarosta Adamova a zároveň člen komise Jiří Němec.

Množství plastů, které děti do školy po celý měsíc nosily, všechny překvapilo. „Opravdu jsme ani zdaleka nečekali, že to vzbudí až takový ohlas. Hlavně těm menším samozřejmě pomáhali rodiče, ale aktivně se zapojily především děti. Zúročilo se tak ekologické zaměření naší školy, což nám dělá velkou radost," ocenila ředitelka Základní a mateřské školy Adamov Jana Burianová. Podobně se vyjádřil také Němec.

Sbírání plastů bylo o to těžší, že podmínky soutěže stanovily pravidlo, aby děti vynechaly klasické PET láhve. „Rozhodli jsme se tak proto, aby si všichni uvědomili, že v domácnosti je plastů daleko více. Převažovaly kelímky od potravin, různé obaly a fólie," vyjmenovala učitelka a garant celé akce Lenka Dohová.

Adamovští vyčlenili z rozpočtu pro školáky jako odměnu za účast v projektu zhruba dvacet tisíc korun. „Podle výsledků sestavíme konečné pořadí jednotlivých tříd. Záleží pak pouze na nich, jak s penězi naloží," podotkl Němec.

Rozhodující slovo bude mít každá třídní učitelka po dohodě se žáky. „Já jsem se s dětmi v první třídě rozhodla, že si koupíme nějaké společenské hry. Vím, že jinde peníze použijí například k zaplacení vstupenek na různé akce," řekla Dohová.

Podle Němce může mít třídění i praktický dopad na peněženky Adamovských. „Když budou lidé poctivě oddělovat plasty, papíry, sklo a další suroviny, může se stát, že v příštích letech zaplatí méně peněz za odvoz odpadu. Třeba i o sto korun ročně," naznačil adamovský místostarosta.