V blanenském dřevěném kostelíku budou v pátek o půl šesté večer sloužit zádušní mši. Páteční Havlův pohřeb se koná v poledne v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě.

Do Prahy se na tento pietní akt chystá také Tomáš Soldán z Boskovic. „Václava Havla vnímám jako člověka, který něčemu věřil a stál si za tím za všech okolností. Bojoval za lidská práva. Ve světě byl velmi uznávanou osobností,“ dodal Soldán, který si podle svých slov vážil Havla i jako dramatika a autora divadelních her.

Pro Františka Nováka z Adamova byly zase nezapomenutelné Havlovy Hovory z Lán. „Tyto pořady v rádiu mě vždycky příjemně povzbudily. Nikdy na ně nezapomenu. Havel byl pro mě především člověk. Svou úrovní čněl vysoko nad ostatními politiky,“ poznamenal Novák s tím, že se na pohřeb do Prahy zřejmě nedostane. „Moc rád bych se tam podíval. Když se mi to nepodaří, tak budu vše sledovat s rodinou u televize. Na minutu ticha nezapomeneme,“ dodal osmasedmdesáti­letý muž.

Radnice obcí a měst, dalších institucí a také škol vyvěsily státní vlajky na půl žerdi. Na mnoha místech na Blanensku jsou k vidění i smuteční prapory. Poctu zesnulému prezidentovi vzdá řada lidí minutou ticha. Radní měst většinou žádné vzpomínkové akce či pietní akty na páteční poledne nechystají. Stejně tak velké podniky v regionu. U řady z nich totiž vedení před časem vyhlásilo celozávodní dovolenou. „V pátek máme už dlouho dopředu nahlášenou dovolenou. Vyvěsili jsme ale vlajky na půl žerdi a také smuteční prapor. Kdybychom pracovali, tak se určitě minutou ticha připojíme,“ řekla Lenka Holubová ze společnosti ČKD Blansko Holding. Vlajky napůl žerdi stáhli například i v sebranickém ALPS Electric Czech.

Přejmenovat? Asi ne

Na běžný pracovní den se v pátek naopak chystají blanenští profesionální hasiči. „Z krajského ředitelství nemám zatím žádné zprávy, že bychom se měli nějakou pietní akcí připojit k pátečnímu státnímu smutku. V případě zásahu by to bylo problematické. Máme normální pohotovost, jako každý jiný den,“ řekl velitel blanenské požární stanice Roman Opluštil. Také na blanenské požární stanici visí vlajka na půl žerdi a smuteční prapor.

K případnému pojmenování některých částí měst či obcí po zesnulém Václavu Havlovi je vedení měst a obcí zatím víceméně skeptické. „Uvidíme, jak se k tomu postaví vedení města a hlavně lidé v Boskovicích. V tuto chvíli si netroufám odhadovat, je to předčasné,“ řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Boskovická místostarostka zároveň však připustila, že tomu, aby Boskovičtí pojmenovali nějakou ulici či část města po Václavu Havlovi, příliš nevěří. „Před časem, když zemřel boskovický rodák kardinál Špidlík, jsme po něm chtěli pojmenovat novou ulici. Jenže spoustě místních se tento nápad nelíbil a dokonce na protest sepsali petici. Ulice se nyní jmenuje Lipová,“ dodala Vítková a pokračovala. „Nerozumím tomu. Byla to nová ulice, takže lidé ani firmy nemohli mít problém se změnou trvalého bydliště či místa podnikání,“ uzavřela Vítková.