Osvobozují rukojmí, zneškodňují bomby a zabíjejí teroristy. I malé děti se mohou stát před monitorem členy protiteroristické jednotky. Umožní jim to například počítačová hra Counter Strike. Virtuální zabíjení dětem zákon nezakazuje. Malí hráči mají přístup do počítačových heren. Na ty jsou rodiče krátcí.

Proti tomu, aby děti hrály celý den počítačové hry, je Ivana Brodecká z Blanska. „Vadí mi, že dětem zakážu hrát doma na počítači, ale ony si zajdou do blízké herny. Tam se na jejich věk nikdo neohlíží,“ nelíbí se Brodecké.

To, že se v blanenské počítačové herně děti baví, potvrdil i Jiří Mánek. „Chodí k nám třeba i pětileté děti. Někdy je doprovodí rodiče, jindy jde o party kamarádů. Nejčastěji hrají Counter Strike nebo závody aut. Obsluha je však hlídá, aby si nepouštěly sadistické hry,“ sdělil Mánek s tím, že internet a počítačové hry jsou v současnosti běžnou věcí. „Zákon dětem hrát nezakazuje a my to dělat nemůžeme,“ řekl Mánek a dodal, že rodiče však svým dětem vstup do herny zakázat můžou.

V počítačové herně funguje systém, který by měl hráče kontrolovat. Mánkova slova potvrdil také majitel bývalé boskovické herny Viktor Andrlík. „Hráč je v systému zaregistrovaný pod svým jménem i věkem. Podle jeho stáří mu pak systém nabídne vhodné hry. Děti ale mohou chodit do klubů, které nejsou registrované jako počítačové herny. Tam to kontrolované není,“ míní Andrlík. Ten svou hernu již uzavřel. Předtím ji navštěvovali nejčastěji děti ve věku třináct až šestnáct let.

Přístup k internetu, kde si děti mohou hry také vyhledat, nabízí třeba restaurace Viva v Boskovicích. „Na internet může každý, to žádný zákon nezakazuje. Zaznamenal jsem tak dvakrát, že u nás v restauraci děti hrály hry. Bylo jim kolem šesti let a byly tu s rodiči,“ řekl majitel boskovické restaurace Marcel Tenora.

Zastřílet si na protivníka mohou zkusit děti i v knihovnách. Také tam mají přístup k internetu. Že tuto službu využívají, potvrdil pracovník Městské knihovny v Blansku Pavel Svoboda. „Hry nahrané v počítačích nemáme. Stává se ale, že si je děti na internetu vyhledají. V těchto případech se je snažíme kontrolovat,“ přiblížil Svoboda.

Podle odborníků může časté hraní počítačových her přinášet dětem řadu rizik. „Počítačové hry mohou mít velký vliv na duševní vývoj dítěte. Ve spoustě her se střílí a zabíjí,“ řekla Simona Hoskovcová z katedry Psychologie Univerzity Karlovy s tím, že v hernách by dětem měli nabízet alternativy. „Místo válečnické strategie mohou třeba spřádat plán při budování firmy nebo stavbě zoo,“ navrhuje Hoskovcová.

Hlavní slovo však podle ní mají rodiče. Ti by měli naučit děti se s riziky her vyrovnat. Malí hráči pak rozpoznají, co už je příliš. „Měla by tu však být i kontrola her ze strany státu,“ domnívá se Hoskovcová.