Jeho obavy jsou na místě. Parazitující hmyz byl právě v uplynulých dnech mimořádně aktivní. Jen během července zaznamenali epidemiologové v Jihomoravském kraji jedenáct nových případů klíšťové encefalitidy. „Od začátku roku jde celkově o čtrnáct onemocnění. Lymeskou borreliózou, kterou klíšťata také přenáší, onemocnělo už na jižní Moravě osmdesát šest lidí,“ sdělila aktuální čísla Státního zdravotního ústavu Monika Liptáková z oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

Starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut
Tornádové peníze do obecní kasy: Jste asociálové, zuří lidé v Moravské Nové Vsi

Vedoucího ústavu Jan Kynčl předpokládá, že nemocných bude přibývat. Vzhledem k počasí, které klíšťatům přálo stabilně vysokými teplotami. „U nemocí přenášených klíšťaty, zejména u klíšťové encefalitidy, je prodleva k vypuknutí nemoci několik týdnů. Je vysoce pravděpodobné, že v dalším období se počty případů budou zvyšovat a přiblíží se k obvyklým hodnotám,“ varoval Kynčl.

Klíšťová encefalitida
Jedná se o nejčastěji hlášenou virovou infekci nervového systému v republice.
Inkubační doba je většinou 1–2 týdny.
Typickými příznaky jsou bolest hlavy, horečka, nevolnost a bolest svalů.
Pak přichází bezpříznakové období, trvá 1–3 týdny.
V druhé fázi nemocného trápí silná bolest hlavy, horečka, zvracení, světloplachost, třes svalů končetin a obličeje.

Poukázal na rekordní počet onemocnění v loňském roce. Jenže tehdy zhruba sedmdesát procent případů zaznamenali hygienici až mezi srpnem a prosincem. Proto letošní čísla mohou být varující.

Klíšťata se nejraději zdržují v travnatých a listnatých porostech. Kromě lesa mohou tedy zaútočit při pikniku v městském parku i na vlastní zahradě. To vyzkoušela i Monika Dvořáková z Boskovic na Blanensku. „Jen jsem sekala trávu doma na zahradě, a měla jsem ho až pod paží. Naštěstí jsem se nechala naočkovat. Encefalitidu jsme už totiž v rodině zažili, rozhodně ji nechci,“ měla jasno žena.

Lymeská borrelióza:
Bakteriální onemocnění, které se dá léčit antibiotiky.
Inkubační doba se pohybuje mezi 3 a 30 dny od přisátí klíštěte.
Pro první fázi je charakteristická skvrna, která vznikne v místě kousnutí a postupně se rozšiřuje. Poté dochází k vzniku vyrážky a zasažení svalů či kloubů.
Třetí fáze může přijít až za několik let a zahrnuje poškození kůže, nervové tkáně, srdce a kloubů.

Mezi nemocnými převažují právě lidé dospělého věku. „U nich je vyšší riziko závažnějších průběhů onemocnění a trvalých následků," řekla před časem Deníku Rovnost vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Renata Ciupek. Prevencí proti encefalitidě je podle ní očkování, správná technika odstraňování klíšťat za použití jodové dezinfekce a používání repelentů.

Částečnou úlevu by mohla přinést změna počasí v následujících dnech. Podle předpovědí meteorologů má přijít ochlazení a teplotní výkyvy nemají klíšťata podle nich ráda. Z vysokého a středního rizika přesídlení na člověka proto snížili pro tento týden varování pro jižní Moravu z čtvrtého a třetího stupně na druhý, tedy mírný stupeň nebezpečí. „Ve všech okresech bude riziko napadení klíšťaty mírné. Přesto doporučujeme se po návratu z přírody prohlédnout,“ doporučili správci portálu hydrometeorolgického ústavu.

Statistika - Počty nakažených

Klíšťová encefalitida
07/2021 – 14 onemocnění
2020 celkem – 96 onemocnění – většinu případů zaznamenali hygienici na podzim
2019 celkem – 71 onemocnění – většinu případů zaznamenali hygienici na podzim

Lymeská borrelióza
07/2021 – 86 onemocnění
2020 celkem – 410 onemocnění - většinu případů zaznamenali hygienici na podzim
2019 celkem – 267 onemocnění– většinu případů zaznamenali hygienici na podzim