Vatra navázala právě na Skaut. „Smysl našeho sdružení vycházel ze skautských zákonů a je tomu tak i dnes. Snažíme se přimět děti vnímat přírodu kolem sebe, vychovávat je k zálesáctví. Aby si uvědomily, co je kolem nich a že jsou toho součástí," vysvětlil František Krejčíř ze spolku.

Jako samostatné sdružení fungují členové od roku 2011, předtím byli součástí Českého svazu ochránců přírody nebo Střediska volného času v Boskovicích. „Chtěli jsme získat formu organizované skupiny, kterou bude pojit určitá myšlenka. Usilujeme o to, aby děti braly naše aktivity jako součást a styl života," popsal Krejčíř.

Do sdružení je momentálně zapojeno asi čtyřicet lidí. Víc jak polovina z nich jsou děti. „Máme dvě družinky s mladšími a staršími dětmi. Pořádáme pro ně různé výpravy a také dvoutýdenní tábor. V květnu bývá pravidelně Šifrovatračka, do které se může zapojit i veřejnost. Je to terénní pochod, na kterém musí děti řešit šifry. Pak pořádáme Vatrambor, kdy chceme připomenout podzimní tradici pečených brambor v popelu," přiblížil aktivity spolku Krejčíř.

Sdružení oslaví svoje výročí se současnými i původními členy a kamarády při táboráku osmadvacátého listopadu. Společně se sejdou v Saloonu v boskovickém westernovém městečku, kde si prohlédnou fotky, kroniky a zazpívají.

KLÁRA GROMSZKÁ