Obyvatelé adamovského sídliště Ptačina byli v sobotu odpoledne svědky málo vídaného jevu. Několik ulic tam totiž obsadili hasiči. Aniž by někde hořelo nebo byla potřeba jejich pomoc. Konal se tam Memoriál Josefa Drbala, významného adamovského hasiče. Na jeho počest se oficiálně teprve podruhé rozhodlo pár jednotek dobrovolných hasičů změřit své síly.

Hasiči soutěžili v šesti disciplínách. „Jedná se o klasické hasičské dovednosti, které musíme zvládat, protože odpovídají skutečným zásahům. Není to žádná z obdob takzvaného hasičského sportu," upozorňuje hned na začátku velitel adamovských dobrovolných hasičů, kteří memoriál pořádají, Petr Kupka.

Soutěž se tak skládá z bezpečnostního slanění, plnění protipovodňových pytlů s pískem, první pomoci za asistence jihomoravských záchranářů, vyběhnutí schodů s těžkým dýchacím přístrojem na zádech, sestavení nastavovacího žebříku a jeho zdolání s hasičskou hadicí a závěrečnou disciplínou spočívající v klasickém roztažení hadicového vedení.

Na správné provedení každé z nich dohlíželi adamovští hasiči. V případě té poslední šlo o Zdeňka Stloukala. „Tato část se může zdát jednoduchá, ale zároveň je hodně zrádná. Chlapi totiž musí dávat pozor, aby se jim hadice v žádném místě nepřetočila," podotýká hasič.

Členové čtyřčlenných družstev však měli největší respekt z první pomoci. „Stát se může cokoli, není to nic snadného. Ale pevně věřím, že všechno zvládneme," říká odhodlaně Jaroslav Hudec z Rájce-Jestřebí v době, kdy se na vlastní zápolení teprve připravuje.

Také Kupka zpětně hodnotí jedinou disciplínu, u které nehraje roli čas, jako nejzrádnější. „Skládá se ze dvou částí. Dva členové týmu mají na starosti klasickou resuscitaci na figuríně a dva si vylosují jeden úkol, jehož zvládnutí musí prokázat na figurantce. Zrovna na nás připadly popáleniny. Jejich ošetření provází určitá specifika, ale myslím, že jsme obstáli se ctí," usmívá se velitel adamovských dobrovolných hasičů.

Jako organizátora jej trochu mrzelo, že do Adamova nedorazilo více hasičských sborů. „Kromě nás přijeli chlapi z Březiny a hned tři družstva vytvořili v Rájci-Jestřebí. Mohlo by to být lepší, ale lidí je málo a navíc nemají čas," je si vědomý Kupka.

Adamovští vytvořili pouze jeden tým právě proto, že ostatní kolegové se ujali role rozhodčích. „Já si to vynahradím na jiných soutěžích, takže mi to vůbec nevadí," ubezpečuje Stloukal.

Výkonům všech pěti týmů přihlíželo i v chladném podzimním počasí pár desítek lidí. „Sice už bydlím v Brně, ale pocházím z Adamova a taky jsem býval hasičem. Nápad na uspořádání podobné akce se mi líbí. Muži si alespoň nacvičí úkony, které se jim mohou v praxi výborně hodit. Osobně považuji za nejtěžší ten výběh prudkých schodů. Nedivím se jim, že se u toho dost zapotí," uznává výkony svých následovníků Josef Král.